Pehlivanköy’e bağlı Kumköy köyünde kadınlar geleneksel yöntemlerle şeker pancarı pekmezi üretiyor. Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli üretici kadınları ziyaret ederek, üretim aşamaları hakkında bilgi aldılar.

Necmiye Kovankaya Son Yolculuğuna Uğurlandı Necmiye Kovankaya Son Yolculuğuna Uğurlandı

Ziyaret ile alakalı yayınlanan açıklamada; “Pehlivanköy İlçemize bağlı Kumköy köyünde, gelenekselleşmiş yöntemlerle şeker pancarı pekmezi üretimi devam ediyor. İlçe Müdürlüğümüzün teknik personelleri, değerli köy sakini çiftçi kadınlarımızın şeker pancarından pekmez üretimini ziyaret ederek, üretim aşamaları hakkında bilgi aldılar” ifadeleri kullanıldı.

401804010_762250512583283_388111628590888110_n

Faydaları Say Say Bitmiyor

Şeker pancarı pekmezinin özellikle kış aylarında tüketiminin faydalarından bahsedielrek; “Kumköy sakini değerli üretici kadınlarımızın elinde şifa kaynağı olan pancarlar, tarladan sofraya getirilip tek tek soyulup ve kesilerek kazanlarla buluşuyor. Yapımı çok zahmetli ve birçok işlem aşamasından geçen pancarlar, uzun süre kaynatılıp kıvam aldıktan sonra sofralarımıza hazır hale geliyor. Lezzetli olduğu kadar sağlık açısından da faydalı olan şeker pancarı, kış ayları için vücudun direncini arttırdığı gibi gribal enfeksiyonlara da iyi geldiği bilinmektedir. Tarımsal ürünlere değer katan tüm üreticilerimize bol ve bereketli kazançlar dileriz” denildi. (Güfte Çanlı)