Lüleburgaz’ın eski Belediye Başkanlarından Emin Halebak, 31 Mart 2024 yerel seçimleri için ilçesinden Bağımsız Belediye Başkan adayı olduğunu açıkladı.

CHP’nin Lüleburgaz’da Belediye Başkan adaylığı için ön seçim gerçekleştirmemesi ile başlayan süreçte, mevcut Başkan Murat Gerenli yeniden aday gösterilmiş, bu kapsamda birçok aday adayı bu karara tepkili olduklarını ifade etmişlerdi.

Lüleburgaz Belediyesi Toplu İş Sözleşmesi İmzalayacak Lüleburgaz Belediyesi Toplu İş Sözleşmesi İmzalayacak

İşte bu aday adaylarından birisi de Lüleburgaz’da 18 Nisan 1999-26 Nisan 2018 yılları arasında 19 yıl 8 gün Belediye Başkanlığı yapan Emin Halebak oldu.

Halebak, partisinin bu kararı sonrasında Bağımsız Belediye Başkan adaylığını açıkladı.

Bu kararın Lüleburgaz’da tüm dengeleri değiştirebileceği konuşuluyor.

Halebak’ın rakipleri; AK Parti’nden Murat Mahir Altan ve CHP’den Murat Gerenli’yi göz önüne aldığımızda oldukça çekişmeli bir yarışın gerçekleşmesi muhtemel…

Uzun yıllar Lüleburgaz Belediye Başkanlığı görevini yürütmüş olan tecrübeli isim Halebak’ın göz ardı edilemeyecek bir oy potansiyeline sahip olduğu ifade ediliyor.

Web sitesinden, billboard çalışmalarına, seçim müziğinden, profesyonel ekip desteğine kadar çok geniş kapsamlı bir seçim kampanyası ile yola çıktığı konuşulan Halebak’ın önümüzdeki haftalarda adından söz ettireceği belirtiliyor.  

Bu arada önümüzdeki günlerde, CHP’nin diğer aday adaylarından Özgür Kaya, Hakan Dedeoğlu ve Serap Ürün gibi isimlerin de Bağımsız adaylıklarını açıklayabilecekleri konuşulmakta…

Şu andaki tablo seçimin Murat Mahir Altan, Murat Gerenli ve Emin Halebak arasında geçeceğini gösteriyor.

Emin Halebak Kimdir?

1957 yılında Lüleburgaz’da doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimimi Lüleburgaz’da tamamladı. Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi’ni bitirdi.

Meslek hayatına, Bersey şirketinde proje mühendisi olarak başladı ve daha sonra şantiye mühendisliği, şantiye şefliği, süpervizörlük yaptı.

Aliağa Termik Santralı montajı,

Yozgat – Çandır Yağ Fabrikası montaj ve kapasite artırımı,

Karacabey Yağ Fabrikası tevzi ve kapasite artırımı,

Bafay Yağ Fabrikası’nın kurulması,

Ürdün – Amman’da bitkisel yemeklik yağlar fabrikasının kurulması ve bunun gibi bir çok tesisin makine tesisat ve yardımcı işletmelerinin kurularak devreye alınması projelerinde görev aldı.

1993 yılında yıllarca atıl duran Türkiye’mizin en büyük çiçek kırma kapasitesine sahip Doysan Yağ Sanayii’ni tekrar üretime geçirdi.

Trakya Birlik Çorlu, Şerefli Entegre Tesisleri müdürlüğü görevinde bulundu.

Doysan yönetimi tarafından 1995 yılında tekrar göreve çağrıldı. Belediye Başkanlığı görevine başladığı 1999 yılına kadar Doysan’ı teknik ve idari yönden başarıyla yönetti.

18 Nisan 1999 seçimlerinde ilk kez Lüleburgaz Belediye Başkanı seçildi.

2009 yılı yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Başkan Adayı olarak Lüleburgaz halkının oylarıyla Lüleburgaz’da 3. dönem seçilen ilk belediye başkanı oldu.

2014 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde ise Lüleburgaz ‘ın 4. Dönem Belediye Başkanı seçildi.

Evli ve bir kız çocuğu sahibidir. (Haber Merkezi)