Kırklareli ve Trakya başta olmak üzere Rumeli –Balkan yemeklerinin de ön plana çıktığı yarışmada Kırklareli’nin coğrafi işaretli ürünleri de tanıtıldı. MasterChef Türkiye All Star 124. bölümünde yarışmacılardan Trakya ve Balkan Mutfağından yer alan Pilaska, Gerdan Çorbası, Kaymaklı Lahana Aşı, Elbasan Tava ve Hayrabolu Tatlısı yapılması istendi. Dünyaca ünlü şefler Mehmet Yalçınkaya ve İtalyan Şef Danilo Zanna’nın yanı sıra Kırklarelili yerel üreticiler; İlkem Özkaynak, Gülay Kayan, Çiğdem Balım, Berna Üçüncüoğlu, Ceylin Akol ve Raşit Şişman’ın da jürisinde yer aldığı yarışmada, birbirinden ayrı lezzetler yarışmacılar tarafından jürinin beğenisine sunuldu. image2 (1)

Kesimoğlu’na Protokolden “Geçmiş Olsun” Ziyareti Kesimoğlu’na Protokolden “Geçmiş Olsun” Ziyareti

Kırklareli Hardaliyesine Büyük Övgü

Yarışmada ayrıca yerel üreticilerin de hikayesine yer verildi. Öte yandan üreticiler kendileri hazırladıkları yerel ürünleri jüri üyeleri Yalçınkaya ve Zanna’ya takdim etti. Kırklareli’nde coğrafi işaretli hardaliyenin üretimini yapan eski profesyonel futbolcu İlkem Özkaynak, futbolculuktan hardaliye üretimine uzanan hayat hikayesini TV8 ekranlarında paylaştı. Jüri üyesi şef Mehmet Yalçınkaya, “Hardaliyeyi biz daha önceden de biliyoruz. Atatürk’ün tattığı ve onu milli bir içecek haline getirilmesini istediği bir içecek. İstanbul’a da sık sık getirtiyor” dedi. Hardaliye üreticisi İlkem Özkaynak, hardaliye ile ilgili verdiği bilgilerde şunları kaydetti, “1930 yılında Atatürk Kırklareli’ni ziyarete geldiğinde kendisine hardaliye ikram ediliyor ve çok beğeniyor. Bunu “Milli içecek haline getirelim” diye bir öğüdü var. Biz de Kırklareli hardaliyesini geç de olsa gündeme getirmeye çalıştık. 2010 yılında Kırklareli Üzüm Üreticileri Birliği tarafından hardaliye fabrikası kuruldu ve bugünlere kadar gelindi. Tabii ki hardaliyenin daha fazla tanınmaya ihtiyacı var ve bunu da sizin aracılığınızla tüm Türkiye ve dünyaya duyuracağız.”

Daha sonra ise Balkan yemeklerinin tanınmasına öncülük eden Gülay Kayan, lavanta ve yöresel ürünler üreticisi Çiğdem Balım, mavi yumurta ve köy ürünleri üretimi yapan Berna Üçüncüoğlu, coğrafi işaretli Kırklareli meşe balı üreticisi Ceylin Akol, ahududu ve çilek üreticisi Raşit Şişman’ın hayat hikayelerine yer verildi.  Yemekleri tadan yerel jüri üyeleri puanlama yaptı. Yarışma sonunda mavi takım kırmızı takımın iki fark önünde galip geldi. Devamında yapılan ödül oyununda ise zafere uzanan Kıvanç Karadeniz arsanın sahibi oldu. (Gülşah Ayyıldız)

image0 (1)-2