CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle meclise bir soru önergesi sundu. Gündoğdu; “Hükümetin üreticiyle adeta dalga geçer gibi belirlediği mısır taban fiyatları üreticilerimizi kara kara düşündürmektedir” dediği önergesinde şunları kaydetti;

“AKP’nin yıllardır izlediği hatalı tarım politikaları ve yüksek enflasyon sonucu, üretim yapan çiftçilerin ürünleri hızla değersizleşiyor ve üretici fakirleşiyor, üretemez hale geliyor, üretenler ise para kazanamaz duruma gelmiştir.

Buğday dan sonra açıklanan Mısır fiyatları da çiftçiye son darbeyi vurmuştur.

Geçtiğimiz yıldan bu yana girdi fiyatlarındaki artışlarda meydana gelen yüzde 100, yüzde 150 zamlara rağmen mısır taban fiyatları sadece yüzde 5,2 artırılmıştır.

Hükümetin üreticiyle adeta dalga geçer gibi belirlediği mısır taban fiyatları üreticilerimizi kara kara düşündürmektedir.

Mısır fiyatlarına geçtiğimiz seneye göre yalnızca yüzde 5,2 zam yapılması, yani geçen sene 5 lira 70 kuruş açıklanan mısır fiyatları 30 kuruşluk zamla 6 lira olarak açıklanması üreticiyi perişan etmiştir, hayal kırıklığına uğratmıştır.

Bu doğrultuda;

1-Mısır üretiminde girdi fiyatlarındaki yüzde 100, yüzde 150 oranındaki artışlar bilinirken Mısır taban fiyatlarının yüzde 5,2 artırılması hangi rasyonel kararlar doğrultusunda alınmıştır, belirlenen fiyatların, yani yıllık yüzde 5,2’lik artışın çiftçiyi, üreticiyi içinden çıkılmaz bir sıkıntıya sürükleyeceğini bilmiyor musunuz?

2-Üreticilerimizi kara kara düşündüren mısır taban fiyatlarının; yeniden değerlendirilmesi, girdi fiyatlarındaki artış oranında ve enflasyon rakamlarına göre yeniden bir mısır taban fiyatı belirlenmesi konusunda çalışmanız var mıdır, yok ise üreticinin içine düştüğü ekonomik, sosyal sıkıntıları nasıl çözeceksiniz?

3-Geçtiğimiz günlerde buğday üreticilerimizin yaşadığı TMO’nun alımlarda yaşanan (Randevu, alım miktarı ve ödeme zamanları) sıkıntılarının mısır alımlarında da yaşanmaması için hangi tedbirleri aldınız?” (Ferdi Kurtbayram)

Editör: Emrah Yıldırım