Kırklareli, Üniversitelerarası Toplantıda Temsil Edildi Kırklareli, Üniversitelerarası Toplantıda Temsil Edildi

Kırklareli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, Rektörlük Kültür Merkezinde düzenlendi. Mezun olan öğrenciler, mezun olmanın sevincini Türkiye’nin dört bir yanından gelen aileleriyle birlikte yaşadı.

Mezuniyet törenine Rektör Prof. Dr. Bülent Şengörür, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurettin Aka, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Alkışer Bregger, fakülte akademik - idari personeli, aileler ve mezun öğrenciler katıldı.

“Bugün çok güzel ve mutlu bir gün”

Rektör Şengörür konuşmasında mezun öğrencileri ve aileleri tebrik ederek; “Bugün çok güzel ve mutlu bir gün. Dört yıl önce bize teslim ettiğiniz öğrencilerimizi şimdi meslek edinmiş olarak mezun ediyoruz ve sizlere bugün teslim edeceğiz. Tabi ki zorlu bir süreçti. Araya pandemi de girdi. Pandemiye rağmen mesai arkadaşlarım ellerinden gelenin daha fazlasını yaparak, öğrencilerimizin yetişmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Buradan çok kalifiye bir meslek elemanı olarak ayrıldığınızı düşünüyorum. Mimarlık mesleğinde yaratıcılık ön planda olduğu için sürekli öğrenmek durumundasınız. Öğrenmenin yaşı yoktur. Daima öğrenmenin peşinde olun. Bizim kapımız, mesai arkadaşlarımızın kapısı her zaman sizlere açık.  Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı ve Şehir ve Bölge Planlama bölümlerinde eğitim alırken gece-gündüz demeden, çok çalışarak bu diplomayı almaya hak kazandınız. Bu bakımdan sizleri tekrar tebrik ediyorum” dedi.

Byhi Gr 8 07 2024 152A1

Mimarlık Fakültesinden hiçbir desteği esirgemediklerini söyleyen Şengörür; “İnşallah önümüzdeki 10 yıl içerisinde, Ülkemizdeki ilk 10 Mimarlık Fakültesi içerisinde Mimarlık Fakültemiz de yer alacaktır” ifadelerini kullandı.

“Sizlere Yaşam boyu öğrenme mottosunu aşılamaya çalıştık”

Mimarlığın yetenek değil, aklı kullanma yolu, çok disiplinli bir çalışma, kararlılık ve azim olduğunu vurgulayan Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Alkışer Bregger; “Sizlere Yaşam boyu öğrenme mottosunu aşılamaya çalıştık. Umarım mimarlığın bina inşa etmekten daha fazlası olduğunu hep hatırlarsınız. Mimarlar, Tasarımcılar, Peyzaj mimarları ve Şehir Plancıları şu anda ortak geleceğimizin temellerini şekillendiriyor. Bu meslek insanları olarak ortak sorumluluklarınız olduğu ve birlikte koordineli olarak çalışmanız anlamına geliyor. Etik anlayışımız, önyargılarımız, güçlü yanlarımız ve sınırlarımız hakkında bilinçli olmalıyız. Hepinizi tebrik ediyorum ve başarılı bir mimarlık yolculuğu diliyorum. Cumhuriyetin değerlerinde, Atatürk’ün izinde bilim ve akıl yolunuz açık olsun!” şeklinde konuştu.

Byhi Gr 8 07 2024 4Ed10

Açılış konuşmalarının ardından meslek andlarının okunması ile devam eden mezuniyet töreni, mezun öğrencilere diplomalarının dağıtımı akabinde keplerin havaya fırlatılmasıyla sona erdi.

Muhabir: Volkan Abuy