2021 Tüm Emekliler Sendikası, basın açıklaması yayınlayarak ÇEDES projesini eleştirdi.
Projeyi eleştiren açıklamada şu cümleler kullanıldı; “Sevgili Kırklarelililer, Mutlu İnsanlar Kenti Kırklareli’liler …. Mutsuz insanlar kenti Kırklarelililer kenti olmanız pek yakındır. Neden mi? Çevreyi çok düşünen ÇEDES’çi iktidarın yaptıklarına bir bakınız.
Istranca dağları, ıstranca ormanları elden gidiyor.İktidar muktedirleri gözdeleri şirketler şehrimize, ormanlarımıza gözlerini dikmiş, aç kurtlar gibi saldırıyorlar.
Açılan taş ocakları Istrancıları köstebek yuvasına çevirdiç Çevre köylerde o yaşayan yurttaşlarımız, kanserdaen sapır sapır dökülüyorlar.Biliyor musunuz. O bölgenin yer altı ve yer üstü suları, Kırklareli barajında toplanıyor.İçtiğimiz su, işte o su.
İktidarın gözdeleri,strancaların tümünde RES kurma aşamasındalar.Bu sistemlerin, zararlarının tamamınaı saymaya kalksak, sayfalar yetmez.
Birkaç tanesini sıralayalım: 1. ormanlar yok edilecek, haliyle iklim değişecek. 2. Her zaman gurur duyduğumuz birki örtüsü yok olacak., 3. Yaban hayatı yok olacak. Yabani hayvanlar Bulgaristan tarafına geçecek.. 4. Kayın ağaçları su tutucudur, susuz kalacağız susuz.”
Açıklamaya şu ifadelerle devam edildi; “Sevgili halkım.. Bu gün felaket habercisi olduk, ama gerçek olan budur. İktidar, duyduğunuz ve bildiğiniz gibi okullarda ÇEDES ( çevreme duyarlıyım, değerlerime saygılıyım) adlı, kulağa hoş gelen ama bastan sona gericilik temelli bir uygulama başlattı.
Bakanlığın ÇDES projesi, itaatkar, körü körüne inanan, yaşam yerine, ölümü ve boyun eğmeyi kutsayan, ek olarak, ‘dindar ve kindar’ nesiller yetiştirmek istiyor.
ÇEDES projesiyle, okullarımız, çocuklarımız tarikat ve cemaatlerin emrine verilmek isteniyor.
Bilimsel, Laik, Demokratik eğitimin yerine, Dinsel, otokratik, doğmatik eğitim sistemi getirilmek isteniyor. Gericiliğin hizmetine verilmiş olan,okul yöneticileri az gelmiş olmalı ki
Milli Eğitim bakanı, bütçe görüşmelerinde, tarikatları, cemeatları ve onların vakıflarını, sivil toplum kuruluşları olarak göstermiştir. Sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri seçimle gelir- giderler.Tarikat ve cemaat şeyhleri öyle mi.?!” (Volkan Abuy)