Milli Savunma Bakanlığı'ndan Kırklareli Üniversitesi’ne gönderilen resmi yazıya göre; NATO Karargâhı bünyesindeki staj programlarına  katılan  Türk  stajyer  sayısının  artırılması ve NATO  bünyesinde  bulunan  sivil kadrolara Türk vatandaşlarının kabul edilmesinin sağlanmak amacıyla staj programının hayata geçtiğini ifade etti. Bu şekilde ülke görünürlüğünün ve milli tezlerimizin desteklenmesi hedefleniyor.

Stajın Belçika’da bulunan genel merkezde gerçekleştirileceği ifade edilerek; “NATO, üniversite eğitimlerinin üçüncü yılında olan başvuru sahiplerine veya lisans/yüksek lisans programından yeni mezun olanlara altı aylık staj imkanı sunmaktadır. Stajlar geniş bir uzmanlık ve beceri yelpazesine uygulanmakta ve siyasi işler, savunma ve güvenlik, inovasyon, operasyonlar, iletişim,  insan kaynakları, finans, bilim ve teknoloji ile altyapı ve tesisler gibi alanlarda fırsatlar sunmaktadır. Stajlar,  Belçika'daki NATO Genel Merkezi'nde Brüksel'de gerçekleştirilmektedir” açıklamasında bulunuldu.

NATO Staj Programının Temel Hedefleri

Kırklareli’nde Doktorlara Uluslararası Standart Eğitimi Kırklareli’nde Doktorlara Uluslararası Standart Eğitimi

Stajyerlere NATO topluluğundan öğrenme ve Örgütü daha yakından tanıma fırsatı sağlamak. Stajyerlerin teorik ve teknik bilgilerini pratiğe aktarabilmelerini sağlamak. Çeşitliliği olan bir iş gücü yaratılmasına katkıda bulunmak. Üye ülkelerde NATO bilgi ve anlayışını genişletmek

21 yaşından büyüklerin staja başvurabileceği belirtilerek; “NATO stajına başvurmak için başvuru tarihinde aşağıdaki kriterleri yerine getirmelisiniz; NATO üyesi bir ülkenin vatandaşı olmak. En az iki yıllık üniversiteyi tamamlamış ve üçüncü yıla kaydolmuş veya en yüksek derecenizi bir yıldan daha kısa bir süre önce almış olmak. İki resmi NATO dilinden birinde yeterlilik: İngilizce veya Fransızca. Diğer dilleri bilmek de belirli pozisyonlar için tercih sebebi olarak değerlendirilebilir” ifadeleri kullanıldı.

Thumbs B C 482Ca47E9F17995D9653664380E3Ce5D

40 Bin Lira Kazanç

Stajyer öğrenciye sağlanacak imkanlarla alakalı; “NATO tarafından finanse edilen program aracılığıyla 2024 staj kontenjanlarından birine seçilirseniz, aylık 1.235 Euro tutarında maaş alacaksınız. Staj Ofisi başlangıç ​​tarihinizi onayladıktan sonra, size  gidiş-dönüş ekonomi tarifesi üzerinden 1.200 Euro'ya kadar ön ödemeli bir uçak/tren bileti verilecektir. Brüksel'e araba ile seyahat ediyorsanız bu masraflar size geri ödenecektir. Altı aylık staj döneminiz boyunca 15 gün ücretli izin hakkınız olacaktır. Staj sırasında,  NATO'nun faaliyetleri ve yapısı hakkında genel bir bakış sağlamak için bir oryantasyon programına ve aylık brifinglere katılacaksınız. 

NATO çeşitlilik ve katılıma kendini adamıştır kariyer fırsatlarına eşit erişim sağlamaya çalışmaktadır. NATO tüm üye ülkelerden başvuruları memnuniyetle karşılıyor ve kadınların başvuru yapmasını teşvik ediyor” cümleleri sarf edildi. (Volkan Abuy)