Kırklareli Doğa ve Kültür Derneği (DOKU) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göksal Çidem ile bir araya geldik. Derneğin yürüttüğü çalışmaları konuştuk. DOKU’nun amaçlarından bir tanesi de bölgede nesli tükenen türleri izlemek ve bu türleri korumaya yönelik uluslararası projeler gerçekleştirmek.

Yaklaşık 50 Yuva Takip Ediliyor

Çevre Dostu Sınır Ötesi İş Birliği Konuşuldu Çevre Dostu Sınır Ötesi İş Birliği Konuşuldu

“Bulgaristan ile birlikte yürüteceğimiz şah kartallarıyla ilgili bir projemiz var. Bu ay başlıyoruz. Küresel ölçekte nesli tükenme tehdidi altında olan türlerden bir tanesi. Bulgaristan tarafı yaklaşık 20 yıldır bu konuyu yakından takip ediyor. Bölgemizde biz de takipçisi olacağız” diyen Çidem yürütülen çalışmalar hakkında şunları söyledi;

“Bir ön araştırma yaptık; Şu anda Trakya bölgesinde 50 civarında şah kartalı yuvası var. Onları izliyoruz. İki yıl sürecek bir proje bu. Bölgede yeni yuva varsa tespit edilecek, eski yuvaların hala aktif olup, olmadıkları izlenecek. Yine çıkan yavru sayıları belirlenecek.

Çünkü artık kalmadı. Örneğin Bulgaristan tarafı, şah kartallarının olduğu bölgedeki elektrik hatlarını izole ediyor. Biz de henüz böyle bir durum yok. Ama proje kapsamında bizler de TEİAŞ ile görüşüp, talepte bulunacağız.”

 “Biz RES’e Karşı Değiliz”

“Göçmen kuşlar da tehdit altında” diyen Çidem şöyle devam ediyor;  “En büyük tehditlerden bir tanesi de Rüzgar Enerji Santralleri… Aslında herkes bizi yanlış anlıyor. Biz RES’a karşı değiliz, yapıldığı noktaya itiraz ediyoruz. Ana kuş göç yolu üzerinde yapılmasına karşıyız. Yine sınırın öteki tarafında, bu göç yolu üzerinde hiç RES yok.  Ama bizde her yerde var. Şu anda fark edilmiyor ama gelecekte çok büyük sıkıntılar yaşanacak. Burada kuş ölümleri artarsa, uluslar arası anlamda sorunlarla da karşı karşıya kalacağız.”

142726

Kırmızı karınca popülasyonuna da yakından takip eden DOKU, Kırklareli’ndeki tek akbaba yuvasını da mercek altına almış durumda.  Çidem; “Bu yuvaları paylaşmıyoruz hiçbir yerde. Ancak başvuru sonrası ‘ÇED Olumlu’ kararı verildiği zaman, bu lokasyonları yargıya sunuyoruz”  diyor.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Göksal Çidem; “Bizim en büyük şansımız Avrupa Birliği’ne sınır olmamız. Sınıra yakın bölgelerde, yapılacak faaliyetlerde “Her iki ülkenin mutabakatı sağlanır” diye bir madde bulunuyor. Dolayısıyla Bulgaristan ile kapsamlı çalışmalar yürütmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. (Ferdi Kurtbayram)

b1e2f717-d40d-45fa-8d0e-f737170ae969