Antibiyotikler, bakterileri öldüren veya üremesini durduran ilaçlardır. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan bu ilaçlar çok büyük öneme sahiptir. Antibiyotik direnci ise bakterinin antibiyotik varlığına rağmen ölmemesi veya üremeye devam etmesi olarak ifade edilebilir.

Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde poliklinik katında stant kurularak, Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası’na dikkat çekmek amacıyla antimikrobiyallerin akılcı kullanılmasının yanı sıra sağlık bakımı, el hijyeni bilgilendirme el broşürleri dağıtıldı.

403729419_807704921364395_7546637851702290309_n

Başarılı Başhekime Veda Başarılı Başhekime Veda

Antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verilerek; “Özellikle grip ya da nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığını unutulmamalıdır. Antimikrobiyaller yalnızca hekimin reçete ettiği durumlarda, eczacının danışmanlığında uygun dozda ve sürede kullanılmalıdır. Hekim reçete etmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı en önemli silahımız olan antibiyotiklere direnç gelişimini yavaşlatmak için antibiyotikleri akılcı kullanma konusunda toplum olarak farkındalığımızı artırmamız gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı. (Kadir Sinici)