İstanbul’da bir öğretmenin hayatını kaybetmesiyle tekrar gündeme gelen “öğretmene şiddet” ile ilgili açıklamada bulunan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Trakya Koordinatörü, Kırklareli İl Başkanı Hakan Tıraşçı son günlerde eğitimcilere yönelik yaşanan şiddet olaylarını kınadı.

Tıraşçı açıklamasında şunları kaydetti; “Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda sorumluluk makamlarını işgal edenlerin kınama mesajlarını tabiiki olumlu buluyoruz ancak yetki sahibi olanların sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını bekliyoruz. Eğitim çalışanlarına uygulana şiddeti protesto etmek amacıyla 10.05. 2024 Cuma günü tüm öğretmenlerimizle tam gün iş bırakıyoruz.

Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Neredeyse geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberleriyle karşılaşmayalım öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları artık eğitim hayatımızın

En hayati problemlerimizden birisi haline gelmiştir. Bu acı haberlerin sonuncusu İstanbul Eyüp Sultan’da özel bir lisede okul müdürü olan İbrahim OKUTGAN’ın bir öğrencisinin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmesidir. İbrahim OKUTGAN öğretmenimize Yüce Allahtan rahmet yakınlarına ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı temenni ediyoruz.

Öğretmene ve tüm kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınması gerekmektedir. Tüm kamu Kurum ve kuruluşlarında şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybetmeksizin hayata geçirilmelidir, psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliğinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerinin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir.

Hükümete ve Milli eğitim Bakanlığına tekraren çağrıda bulunuyoruz. Artık sabırlar tükendi! Buradan ilan ediyoruz; Şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz!

Geleceğin Hukukçularından İnceleme Gezisi Geleceğin Hukukçularından İnceleme Gezisi

Ayrıca medya kuruluşlarının öğretmenlerimizin itibarını rencide edici haberlerden kaçınmaları öğretmene saygı ve değeri öne çıkaran yayınlara öncelik vermelerinin de şiddet olaylarının önlenmesinde katkısı olacağını hatırlatmak istiyoruz.

İstanbul’da kaybettiğimiz İbrahim OKUTGAN öğretmenimiz başta olmak üzere hayatını kaybeden tüm şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyoruz. Şiddete maruz kalmış meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Öğretmene şiddeti lanetlerken bir daha benzeri hadiselerle kamuoyu gündemine gelmemeyi diliyoruz. Unutmayalım öğretmene sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır.

Milli Eğitim Bakanlığımızdan beklentilerimizden birkaç tanesini de dile getirmeden edemiyorum;

Özel okul ve proje uygulayan okullara Yönetici atama yönetmeliği çıkarılıyor, fakat yönetmeliğe uymuyor. Yönetici adaylarımızın duygu ve düşünceleri ile sanki alay ediliyor. İlimiz dahil birçok özel okul ve proje uygulayan okullarda yöneticilerin yöneticilik sınavlarına girmemiş şartları uygun olmayan öğretmenler tarafından yönetildiklerini de hatırlatmak istiyoruz.

Bunun yanında mayıs ayının en geç ilk haftasında ödenmesi gereken ek ders ücretlerinin hesaplara hala yatmadığını, üç kuruş promosyon alınan bankalara peşkeş çekildiğini söylememek mümkün değil. İlimiz olarak en düşük maaş promosyon anlaşmasının yapıldığını söylememek mümkün değil.

Burada yetkili ama etkisiz olan sarı sendikaları da uyarmamak mümkün değil. 19.600 liraya imza atacaksın, sonra da maaş alınan bankada şu kadar gün ek ders ücretlerini bekleteceksin. Burada iyi niyet nerede değerli yöneticilerimiz ve yetkili olup ta etkili olamayan sarı sendika yöneticilerimiz?

İşte her yerde liyakatli yöneticilere ihtiyacımız olduğunu belirtmek istiyoruz. Yemi müfredata ise değinmek dahi istemiyorum. Kamuoyunun dikkatine ve bilgilerine sunuyoruz. Eskiden hükümetler değiştikçe müfredat ve yönetmeliklerimiz değişiyordu, şimdi de bakanlar değiştikçe değişmeye başladığını söyleyebiliriz.

Bir de şu soruyu sormadan geçemiyorum; Acaba bizim ne zaman sürdürülebilir Milli eğitim politikalarımız hayatta olacak? Dünya değişiyor. “Bir takım değişikler olacak ama temelden her şeyin değişmemesi gerektiğini düşünüyoruz” diyor, uyarılarımızın dikkate alınacağını düşünüyoruz”

32207C7B Cb81 4C25 B2Fc 1Bbbcc9C2C80

Editör: Haber Merkezi