Baraj ve su kanallarında yüzmenin tehlikeli olduğunu ifade eden DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, bu alanların zeminlerinin engebeli olduğuna dikkat çekti.

"Baraj ve Sulama Kanallarına Girmek Neden Tehlikelidir?"

Sıcak havaların etkisiyle serinlemek isteyen vatandaşlara yönelik yapılan uyarıda DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, "Havaların ısınmasıyla birlikte baraj, gölet, sel kapanı, regülatör, sulama kanalı gibi su depolama ve iletim tesislerine serinlemek ve yüzmek için giren vatandaşlarımızın sayısında artış gözlemlenmektedir. Su depolama ve iletim tesisleri yüzmek ve serinlemek için son derece uygunsuz tesisler olup bu tesislere girilmesi ölümcül neticeler doğurmaktadır" sözlerini ifade etti.

"Su Derinliğinde Ani Değişim"

Zeminlerde balçık bulunmasının büyük bir risk doğurduğunun altını çizen DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, temas halinde çekme olayının gerçekleşebileceğinin vurgulayarak "Baraj ve gölet gibi depolama tesislerimizin göl alanları engebeli bir zemin yapısına sahip olup, su derinliği ani olarak değişim gösterebilmekte bu da boğulma riskini artırmaktadır. Üstelik bu engebeli zemin, akarsuların getirdiği ve balçık olarak tarif edilebilecek tortu malzeme ile kaplı olduğundan, üzerine basılması durumunda temas eden kimseyi içine doğru çekebilmektedir" dedi.

İğneada’da Tatil İzdihamı İğneada’da Tatil İzdihamı

Su Sıcaklığı

Tesislerde bulunan suların sıcaklığına dair önemli bilgi veren DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, "Öte yandan baraj ve gölet gibi tesislerimizde depolanan suyun sıcaklığı düşük olduğundan an kramp riski yükselmekte ve vücut 1sısinın düşmesine bağlı olarak hipotermi olasılığı ortaya çıkmaktadır. Tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna göre düşük olması da riskleri arttırmaktadır" sözlerini ifade etti.

DSİ 11. Bölge Müdürlüğü gerçekleştirdiği uyarıda şu ifadeleri dile getirdi;

Sulama Kanallarının Kenarları

"Sulama kanalları da benzer tehlikeler barındırmakla birlikte kendine has riskler de taşımaktadır. Sulama kanalları trapez kesiti yani 'v' harfine benzer şekilde yan duvarları eğimli olarak inşa edilmişlerdir. Dolayısıyla bu kanala giren bir kimse kanaldan çıkmakta zorlanacaktır. Üstelik kanalın yan duvarları yosunlanma sebebiyle kaygan olduğundan bu güçlük daha da artacaktır."

Akıntıyla Baş Etmek

"Diğer taraftan sulama kanallarına bırakılan suyun akış hızı yüksek olduğundan, kuvvetli akıntıyla profesyonel yüzücü olunsa bile baş etmek mümkün olmayacaktır. Tüm bu sebeplerle baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanalları yüzmek ve serinlemek için son derece uygunsuz ve tehlikeli tesisler olup bu tesislere herhangi bir maksatla girilmesi kesinlikle yasaktır."

Hayati Önem Taşır

"DSİ Genel Müdürlüğü, uyarı levhaları ve tel örgü uygulamaları ile söz konusu tesislere girilmemesi yönünde fiziki tedbirler almakla birlikte, bu tip girişimlere şahit olan vatandaşlarımızın da gerekli uyarılarda bulunması, sonuç alınamaması durumunda konunun güvenlik güçlerine iletilmesi hayati önem taşımaktadır."

Editör: Haber Merkezi