Türkiye açısından önemli bir misyona sahip olan Fatih Dökümhanesi vatandaşlar tarafından görülmeye ve gezilmeye değer bir tarihi mekan.
İstanbul'un fethinde kullanılan topların bir kısmının,"Kırklareli Demirköy'de bulunan bu dökümhanede döküldü.Osmanlı imparatorluğu, Demirköy Bölgesini 1367 yılında fethetmesiyle birlikte eski adı Samakocuk olan ve Bizans Dönemi'nde demir madeni işletmeciliği ile tanınan  bölge,Osmanlı imparatorluğu tarafından Demirköy dökümhanesi olarak kuruldu.
Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethetmeye karar verdiğinde İstanbul surlarının yıkımı için top ihtiyacı nedeniyle dökümhanenin top ve gülle imal edecek şekilde düzenlenmesine karar verildi.
Tarihi Dökümhane, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı döneminde Ruslar tarafından tahribata uğratılırken daha sonraki dönemlerde burada üretilen demir, İstanbul'da bulunan Tophane, Tersane ve Humbarahane'nin ihtiyacını karşıladı. Demirköy'de üretilen demir, İğneada iskelesi vasıtasıyla İstanbul'a taşındığı için Dökümhane  aynı zamanda "İğneada demiri" olarakta anılmaktadır.
Osmanlı Devleti, 15. Yüzyılın ortalarından başlayarak 19. Yüzyılın sonlarına kadar bu tesislerde üretime  devam ederek savaş zamanında önemli bir ihitiyacı karşılamıştır. Tarihi Fatih Dökümhanesi günümüzde yapılan kazı çalışmalarıyla  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilerek turizme kazandırılmıştır. (Gülşah Ayyıldız)

Edirne’de Kıraç Rüzgârı Esti Edirne’de Kıraç Rüzgârı Esti

D2

Sizde Uygulamamızı İndirebilirsiniz

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alternatifgazetesi

https://apps.apple.com/tr/app/alternatif-gazetesi/id6463220188?l=tr