CHP Kırklareli Milletvekili Fahri Özkan, 5 Eylül 2023 tarihinde Kırklareli’nde yaşanan şiddetli yağışlar sonucu Demirköy İlçesi İğneada Beldesi'nde meydana gelen sel felaketini, bu felaketin nedenlerinin incelenmesi ve önlemlerin alınması için bir Meclis araştırması açılmasını talep etti. Özkan yaptığı açıklamada; “Kuvvetli yağışların ardından meydana gelen sel felaketinde, "Sisli Vadi" bungalov evlerinde tatil yapan altı vatandaşımızı kaybettik. Hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu trajik olayın altında yatan büyük sorunlardan biri, kaçak yapılaşma ve plansız kentleşmedir. Dahası, bu kaçak yapıların CHP İl Genel Meclisi Üyelerimizin itirazlarına ve mahkeme kararı olmasına rağmen yıkılmamış olması gerçeği daha da üzücüdür. Bu felaketin ardından, bu meseleyi bir araştırma önergesi teklifi sunarak meclis gündemine taşıyoruz” dedi. Önergede şunlar kaydedildi;

“5 Eylül 2023 tarihinde Kırklareli ilinde meydana gelen şiddetli yağışlar sonucu Demirköy İlçesi İğneada Beldesi'nde bulunan "Sisli Vadi" olarak adlandırılan alandaki ruhsatsız olarak yapılmış ve turizm amaçlı kullanıldığı tespit edilen yapılar nedeniyle maalesef altı vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Söz konusu alandaki "Sisli Vadi" bungalov evlerinin kaçak yapılar olduğu ve bu alanda turizm tesisi kurulabilmesi için alınan kamu yararı kararının mahkeme tarafından iptal edildiği bilinmektedir. Bu karara rağmen bu yapılar yıkılmamış ve kaçak yapılaşmanın önüne geçilmemiştir.

Bahsi geçen alanın turizm amaçlı kullanılabilmesi için İl Özel İdaresi'nin teklifi Encümen toplantısında görüşülmüştür. Encümen toplantısında, üç Cumhuriyet Halk Partili üyenin olumsuz oyuna rağmen, dört iktidar üyesinin olumlu oy vermesi sonucu teklif kabul edilmiştir. Ancak bu karar, Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis Üyeleri tarafından reddedilmiş ve bu kararın iptali için EDİRNE İdari Mahkemesine başvurulmuştur. EDİRNE İdare Mahkemesi, CHP İl Genel Meclisi üyelerinin talebini haklı bulmuş ve kamu yararlılık kararını iptal etmiştir. Mülk Sahipleri, bu karara karşı İSTANBUL Bölge İdare Mahkemesine itiraz etmişler, ancak İSTANBUL Bölge İdare Mahkemesi de EDİRNE İdare Mahkemesinin kararını onaylamış ve mülk sahiplerinin itirazını reddetmiştir.

"Sisli Vadi" olarak bilinen alandaki ruhsatsız bungalov tarzı yapılar için İl Özel İdaresi tarafından yıkım kararı alınmış, ancak bu karar uygulanmamıştır. Mülk sahipleri, bu ruhsatsız yapılarla kaçak faaliyetlerine devam ederek altı kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuşlardır.

Dere yataklarına inşa edilen yapılar ve yanlış imar uygulamaları, sel felaketlerinin yaşanmasına yol açmaktadır. Daha önce yaşanan ve hafızalarda yer eden benzer felaketler, gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle ne yazık ki devam etmektedir. Kastamonu, Sinop ve Bartın'da 11 Ağustos 2021 tarihinde yaşanan sel felaketi, 97 kişinin yaşamını yitirdiği, 11 kişinin hayatını kaybettiği (5'i jandarma personeli), 3 kişinin de kaybolduğu bir trajediye dönüşmüştür.

Benzer şekilde, Giresun'un Dereli, Yağlıdere ve Doğankent gibi ilçelerinde yaşanan sel felaketleri, can ve mal kayıplarına yol açarak büyük yıkımlara neden olmuştur. Bu tür felaketler, gerekli tedbirlerin alınmaması ve sorumluların cezasız kalmasının devam etmesi sonucunda meydana gelmektedir.

MHP Babaeski, Çalışmaları Değerlendirdi MHP Babaeski, Çalışmaları Değerlendirdi

Hem Kırklareli ve çevresinde meydana gelen sel felaketlerinin hem de ülkemizin çeşitli bölgelerinde yaşanan benzer olayların sebep ve sonuçları itibariyle araştırılması ve yeniden yaşanabilecek benzer felaketlerin önüne geçilmesi için alınması gereken önlemlere ilişkin öneriler getirilmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü'nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca, bir Meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.” (Ferdi Kurtbayram)