Pehlivanköy İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Doğan ve Muhtar Âdem Dal ile birlikte Kumköy’de gerçekleşen şekerpancarı hasadında katıldı. Yetkililer tarafından geçmişte geniş ekim alanlarında yetiştirilen şekerpancarı üretiminde yaşanan düşüşten sonra üretiminin Pehlivanköy İlçesinde ve son yıllarda ülke genelinde şekerpancarı yetiştiriciliğinin popüler olmasıyla yeniden arttığı kaydedildi

Genç Ülkücüler Projelerini Tanıttı Genç Ülkücüler Projelerini Tanıttı

Bu artışa vesile olan avans ödemeleri ve mekanizasyon destekleri sayesinde pancar üretimi sahalarda yeniden yerini almaya başladı. Pehlivanköy İlçemizde 2023 üretim sezonu içerisinde İlçe genelinde sözleşmeli olarak 187 dekar alanda, toplamda yaklaşık 200 dekar alanda şekerpancarı üretimi yapıldığı aktarıldı.

Makinalı sökümün yapıldığı parselde pancarlar doğrudan kamyonlara yüklenerek fabrikaya sevk edilirken bu sayede yapılan sökümlerle daha hızlı ve daha az maliyetli olması sebebiyle üreteciler tarafından en çok kullanılan yöntemlerden olduğu gözlemlendi.

Gerçekleşen ziyarette, üreticilere önemli bir kolaylık sağlandığı, sosyal bir ürün olan ve geçmişte birçok vatandaşın tarım emeklisi olmasını sağlayan şekerpancarı üretiminin artması için tüm üreticilere bol ve bereketli kazançlar dilendi. ( Haber Merkezi)