Kırklareli Müftülüğü organizasyonuyla Ulu Cami’de son teravihe özel  “Enderun Namazı” kılınacak.

Bu akşam İstanbul Ayasofya-i Kebir Cami Başimam Hatibi Ferruh Muştuer’in katılımıyla İstasyon Mahallesi Ulu Camide Kur'an-ı Kerim Tilaveti yapılacak ve Enderun Usülu ile Teravih Namazı etkinliği  düzenlenecek.

Kırklareli Müftüsü Yusuf Eviş, bu anlamlı programa tüm vatandaşları davet etti.

Enderun 1

Enderun Usulü Teravih Ne Demektir?

Enderun Usulü Teravih Namazı, adını Osmanlı’daki Enderun Mektebi’nden almıştır.

Osmanlı Sarayı’ndaki Enderun Mektebi’nden çıkan hocaların kıldırdığı namaz bu sebeple günümüze Enderun Usulü Teravih Namazı olarak gelmiştir.

80 yıl öncesinde neredeyse tüm camilerde kılınan bu Teravih Namazı’nı diğer Teravih Namazı’ndan farklı kılan özelliği ise namazın kılınma şeklidir. Saray’dan başlayıp günümüze kadar gelen Enderun Teravih’ini ilk defa ortaya koyan kişinin kim olduğu tam olarak bilinmese de uzmanlar, Enderun Teravih’ini Buhurizade Mustafa Itri Efendi'ye (1712) dayandırmaktadır.

Enderun Teravih’inin kılınma amacı, namazda farklı makamlar kullanmak suretiyle ibadete manevi bir boyut kazandırmaktır. Aynı zamanda bu namazın salavat, ilahi ve zikirler eşliğinde farklı makamlarla kılınmasının bir diğer sebebi ise cemaati camiye gelmeye teşvik etmek ve camiye gelenleri huzura kavuşturmaktır.

Enderun Usulü Teravih, iki şekilde kılınır.

Birincisinde imam, müezzinleri makam geçkileri ile yönlendirir, ikincisinde ise makamlar arasındaki geçkileri müezzinler sağlar.

Üreticilere Kurban Bayramı Öncesi Uyarı! Üreticilere Kurban Bayramı Öncesi Uyarı!

Enderun Teravih’inde en çok hicaz, segâh, isfahan, uşşak ve acemaşiran makamları kullanılır. Kullanılan bu makamlar sayesinde Teravih’e geç kalan bir kimse, namazın kılındığı makamdan hocanın kaçıncı rekatı kıldırdığını anlayabilir.

Günümüzde Enderun Usulü Teravih namazı Diyanet İşleri Başkanlığının teşvikiyle yeniden canlandırılmaya çalışılmaktadır.

Editör: Volkan Abuy