Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, toplantıda bir araya geldi. Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından gerçekleştirilen toplantıda fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yapan işletmelere gerekli idari tedbirleri uygulamaya devam edileceğinin altı çizildi.

355 Milyonluk Ceza

İşsizlik Rakamları Açıklandı! İşsizlik Rakamları Açıklandı!

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere 355 milyon liradan fazla ceza kesildiği belirtilerek; “Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından 2023 yılında fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere 355 milyon 804 bin 957 lira idari para cezası uygulandı.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun 2 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında ise başta marketlerdeki temel gıda ve ihtiyaç ürünlerindeki fahiş fiyat artışları olmak üzere; otomotiv sektöründeki stokçuluk eylemleri, hazır beton ve çimento sektöründeki fahiş fiyat artışları ve ekmek fiyat tarifelerine aykırı satışlar kurul gündemine alınarak incelendi. Böylece, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere toplam 61 milyon 66 bin 431 lira idari para cezası uygulandı.

Ticaret Bakanlığı olarak, piyasalarda fiyatlama davranışlarını bozarak tüketicileri olumsuz etkileyen eylemler karşısında gerekli idari tedbirleri uygulamaya kararlılıkla devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Muhabir: Volkan Abuy