Ilık, Milletvekili Fahri Özkan’ı Ziyaret Etti Ilık, Milletvekili Fahri Özkan’ı Ziyaret Etti

İlimiz Kırklareli’ne sınır komşusu olan Burgaz şehrinde bulunan Başkonsolosluğumuza Birinci Sınıf Başkonsolos olarak Tolga Orkun’un atandığı bildirildi. 4 yıl boyunca Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosu olarak görev yapan Başkonsolos Senem Güzel’in ardından bu göreve getirilen Birinci Sınıf Başkonsolos Tolga Orkun, Bulgaristan’ın 10 vilayetini kapsayan Başkonsolosluk görevi kapsamında “Bulgaristan makamlarıyla ve iş insanlarıyla mevcut yakın işbirliğimizi daha da ileri taşıyarak birçok projeyi ve hizmeti destekleyeceğiz” dedi.

Burgaz’daki görevine başlayan Birinci Sınıf Başkonsolos Tolga Orkun’un yayınladığı “Bulgaristan’da yaşayan aziz vatandaşlarımız, değerli Türk soydaşlarımız ve kıymetli Bulgar dostlarımız, Türkiye’nin komşusu, müttefikimiz ve dostumuz Bulgaristan’da Burgaz Başkonsolosluğumuzdaki görevime 15 Ağustos 2023 tarihinde Birinci Sınıf Başkonsolos unvanıyla başlamış bulunuyorum. Değerli diplomatlarımızdan, selefim Başkonsolos Sayın Senem Güzel’e, dört yılı aşkın süre boyunca başarıyla yürüttüğü görevinden dolayı tebrik ve teşekkürlerimi sunarım. Bulgaristan makamlarının, halkının ve Türklerinin göstermiş oldukları sıcak karşılama için müteşekkirim. Görev sürem boyunca, müttefik Bulgaristan makamları ve dost halkıyla, bölgemizde yaşayan yüz binlerce soydaşımızla ve vatandaşlarımızla yakın ilişki kurarak çalışacağım.

Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosluğu’nun, Bulgaristan’ın 10 vilayetini kapsayan görev bölgesinde yüz binlerce soydaşımız ve on binlerce vatandaşımız yaşamaktadır. Hepsiyle çok yakında Burgaz, Varna, Yanbolu, Hezargrad, Rusçuk, Silistre, İslimiye, Şumnu, Eski Cuma ve Hacıoğlu Pazarcık’ta bir araya geleceğiz. Bulgaristan makamlarıyla ve iş insanlarıyla mevcut yakın işbirliğimizi daha da ileri taşıyarak birçok projeyi ve hizmeti destekleyeceğiz. Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Askeri Ataşe olarak görev yapmış olduğu güzel ülke Bulgaristan’daki kutlamalarımızın bu vesileyle özel bir anlam kazandığına da inanıyorum.  Hepinizle yakın zamanda görüşmek üzere, sağlık ve esenlikler diliyorum” sözlerine yer verdi. Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök de Burgaz’daki görevine başlayan Birinci Sınıf Başkonsolos Tolga Orkun’u ziyaret ederek, çalışmalarında başarılar diledi. (Gülben Gökçen Dönmez)