Kırklarelili Gazeteciden Aday Adaylığı Kırklarelili Gazeteciden Aday Adaylığı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl ve Merkez İlçe Başkanlığı olağan Çarşamba toplantısında, ülke gündemini değerlendirdi. İl Başkanı Bora Terzi ve Merkez İlçe Başkanı Cevahir Cem Yarım önderliğinde düzenlenen toplantının gündeminde işsizlik vardı.

İlçe Başkanı Yarım yaptığı açıklamada; “TÜİK verilerine göre, Türkiye'de geniş tanımlı işsizlik yüzde 23'e çıktı. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı ise yüzde 17.2 oldu.

Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2023 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre 3 milyon 223 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 9.2 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %7.5 iken kadınlarda %12.6 olarak tahmin edildi.

İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 70,9 iken kadınlarda yüzde 36 oldu. 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,7 puanlık azalış ile yüzde 17.2 oldu.

Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde yüzde 14.2, kadınlarda ise yüzde 22.7 olarak tahmin edildi.

Ekonomik kriz sebebiyle çalışmak zorunda olan emekliler ise İŞKUR kapısında iş bekliyor. Buna göre 60-64 yaş grubundaki 16 bin 53 kişi ile 65 yaş ve üstü grubundaki bin 62 kişi iş bekliyor. İŞKUR'a kayıtlı işsiz 60 yaş ve üzeri yurttaşların 5 bin 156’sı, bir yıldan fazla süredir işe yerleşemiyor. Bu dönemde İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirilen 60 ve 65 yaş üstü yurttaşların toplam sayısı ise 6 bin 349. İşsizlik ödeneğine başvuran 60 yaş üstü yurttaşların sayısı da dikkat çekici. Ocak-Eylül 2023 döneminde toplam 5 bin 285 yurttaş işsizlik ödeneği için başvuru yaptı. Başvuruların yalnızca 2 bin 789’u karşılanabildi.

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan işsizlik, yükselen enflasyon sarmalında, yine en büyük sorunlarından biri olmaya devam edecek” dedi.

İl Başkanı Bora Terzi ise konuşmasında şunları ifade etti; “İşsizlik ülkemizin en büyük sorunlarından bir tanesi. Vatandaşlarımız bizleri yolda çevirip, çocuğu için, yakınları için iş talebinde bulunuyor. Bunun farkındayız. Özellikle genç işsizlik Türkiye’nin en büyük sorunu. Her ilimizde bir üniversite var. Fakat üniversitelerimizden mezun olan bu gençlerimiz iş bulamıyorlar. Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bizler de örgütler olarak bu konuda ilerleyen süreçte çalışma yapmayı düşünüyoruz. İlimizde bulunan fabrikaları dolaşmak ve hangi fabrikanın hangi alanda çalışana ihtiyaç duyduğunu tespit edip, bizdeki iş talepleriyle buluşturmak istiyoruz. Bununla ilgili olarak önümüzdeki süreçte çalışmalarımızı hataya geçireceğiz.” (Ferdi Kurtbayram)