Palandöken, “Zamları Durdurun” Palandöken, “Zamları Durdurun”

Süt işleme tesislerinin çiğ sütü, yoğurt, peynir, tereyağı, krema ve ayran gibi farklı süt ürünlerine dönüştürme işlemini gerçekleştiren önemli tesislerden olduğunu aktaran yetkililer, tesislerde üretilen süt ve süt ürünlerinin, güvenli ve sağlıklı işlenmesini sağlamak ve sütün raf ömrünün uzatılmasında bu tesislerin oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Tüketicilere çeşitli besleyici ürünler sunan tesis, ürünlerini, restoran, market ve gıda işletmeleri için önemli bir pazarlama kaynağı olduğu bildirildi.

Genellikle kırsal bölgelerde kurulan ve faaliyet gösteren bu işletmeler, çiftçilere pazar ve gelir sağlama açısından da büyük öneme sahiptir olduğunu aktaran yetkililer, bölgesel ekonomilere büyük katkıda bulunulmasının yanında büyük çapta ekonominin en önemli taşlarından olduğu belirtildi.

Vize ilçesinde 1986 yılında Kazım Çiftçi tarafından kurulan ve 1992 yılında kurumsal kimlik kazanan Çiftçiler Gıda Sanayi İşletmesi, köylerde bulunan süt toplama merkezleri ile toplanan günlük 13-14 ton sütü işleyerek, çeşitli katma değerli ürünlere dönüştürüyor. Bu ürünlerin başında, beyaz peynir, lor peyniri, tereyağı ve taze kaşar geliyor.

Kırklareli İl Müdürü Gökhan Karaca, İl Müdür Yardımcısı, Gıda ve Yem Şube Müdürü, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü ve Kırklareli Vize İlçe Müdürü, Çiftçiler Gıda İşletmesine ziyarette bulundu. Ziyareti sırasında işletme hakkında gerekli bilgileri alan İl Müdürümüz Karaca, yerinde incelemelerde bulundu.

İşletme ziyaretinin ardından, Vize Tarım İlçe Müdürlüğü ziyaretinde bulunan Kırklareli İl Tarım Müdürü Karaca, İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ile bir araya gelerek sohbet etti. Ekip ruhu ile çalışmanın önemine vurgu yaparak, personellerin taleplerini dinledi. ( Haber Merkezi)