İl Milli Eğitim Müdürü Hilal Liliyar Özefsun tarafından 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla mesaj yayınlandı. Müdür Özefsun mesajında şu ifadeleri kullandı; “2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada otizm konusuna dikkat çekmek ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2 Nisan "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan edilmiştir.

Kırklareli Üniversitesi İlk Mezununu Verdi Kırklareli Üniversitesi İlk Mezununu Verdi

Otizm; erken çocukluk döneminde başlayan sosyal etkileşim, iletişim, dil gelişimi ve davranış alanlarında çoklu temel fonksiyonların gelişmesinde gecikmeleri de içeren bir spektrum bozukluğudur. Her insan dünyaya farklı özelliklerle gelmektedir. Her bireyin kendine has fiziksel, duygusal ve sosyal yapısı vardır. Herkes için gerekli olan eğitim, otizmli çocuklarımız için aynı zamanda bir tedavi yöntemi olduğundan, büyük önem arz etmektedir. Bu açıdan erken teşhisle birlikte verilecek özel eğitim onları toplumsal hayata kazandıracaktır.

Toplumumuzun otizm konusunda gösterdiği hassasiyet ve farkındalık her geçen gün artmaktadır. Özel eğitim kurumları ve kaynaştırma uygulanan okullarda eğitim alan otizmli çocuklarımızın akademik ve sosyal alandaki becerilerini desteklemek, bu öğrencilerimizin eğitim ortamlarını zenginleştirmek amacıyla çok boyutlu çalışmalar yürütülmektedir. Biliyoruz ki otizmli çocuklarımızı ileriki yaşlarında başka insanlara bağımlı olarak yaşamaktan kurtaracak en iyi çözüm eğitimdir. Eğitim ailesi olarak odak noktamız bu konuda da eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak. Her özel çocuğumuz en kıymetli emanetlerimiz olup her zaman onlar ve ailelerinin yanında olmaya devam edeceğiz.   

Bu düşünceler ile, Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde otizme dair toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın artırmasını temenni ediyor; çocuklarımıza, ailelerine ve onları topluma kazandıran öğretmenlerimize sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum.” (Volkan Abuy)

Editör: Volkan Abuy