Kırklareli Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanın Halil Kahraman, yükselen kredi limitleri, kooperatif çalışmaları ve işleyişleri hakkında Alternatif Medya’ya özel açıklamalar gerçekleştirdi.

“Esnaf ve sanatkarlarımıza işletmeleri için gerekli finansman desteğini sağlamaya devam ediyoruz”

15 Kasım itibariyle kredi üst limitinin 650 bin Lira’ya yükseldiğini belirten Başkan Kahraman; “Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifimizin 15 Kasım 2023 tarihi itibariyle kredi limitleri, meslek gruplarına göre güncellenmiş olup, üst limitimiz 650 bin TL olarak belirlendi. Kredi faiz oranlarımız aylık 1,88 olup 1,2,3,4 ve 5 yıl vade ile aylık, 3 aylık ve 6 aylık ödeme seçenekleriyle şimdiye kadar olduğu gibi tüm esnaf ve sanatkarlarımıza işletmeleri için gerekli finansman desteğini sağlamaya devam ediyoruz. Bununla beraber işyeri edindirme ve taşıt edindirme limitleri de 1 buçuk milyon TL olarak güncellendi. Bu konuda da faiz oranlarımız aynı olup, vade oranları da 7 yıl ila 10 yıl civarındadır” dedi.

DSC_0185

“Bu Fuar Bizim Düğünümüz” “Bu Fuar Bizim Düğünümüz”

“Kooperatifimiz Trakya’da 30 kooperatif arasında birinciliği şimdiye kadar bırakmamıştır”

Kırklareli olarak Trakya’daki 30 kooperatif olarak birinciliği kimseye kaptırmadıklarını söyleyen Kahraman; “Kooperatifimiz Trakya’da 30 kooperatif arasında birinciliği şimdiye kadar bırakmamıştır. Türkiye’de de 980 kooperatif içerisinde ikinci durumdayız. Takip oranlarımız esnaf ve sanatkarlarımız borcuna sadık olduğu için gayet düşük. Şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonra da avukata icralık bir dosya vermeyeceğiz. Kimseyi protesto ettirmedik ettirmemeye devam edeceğiz. Bu da kooperatifimiz gücünü gösteriyor. Bu da takibi esnaflarımızın borcuna sadık olmasından kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Gece gündüz demeden çalışmayı sürdürdüklerini söyleyen Kahraman; “Personelimiz gece gündüz çalışıyor biz de özellikle nakliyeci ortaklarımız olduğu için yola gidiyorlar imza gerekiyor gece de açmamız gerekiyor. Gece de çalışıyoruz. Biz kamu kurumu değiliz, yarı özel yarı devlet sayılıyoruz. Aynı zamanda STK’yız hizmette sınır yok. Yönetim kurulu arkadaşlarımızla mutlaka her hafta 2 toplantı yaparız. Tüm üyelerimiz kesin katılım sağlar. Tüm kredi isteyenler, borçları resmi bir şekilde incelenir. Aynı kooperatifimizde olduğu gibi şeffaf ilerliyor” şeklinde konuştu.

Devam Edecek… (Ferdi Kurtbayram)