Lüleburgaz Belediyesi, Trakya’da son yılların en kapsamlı enkaz arama kurtarma tatbikatına ev sahipliği yaptı. AFAD Kırklareli koordinesinde gerçekleşen tatbikatta tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla STK’lar, enkaz alanından yaralılara kurtarmak için zamana karşı yarıştı. Tatbikatta ortaya çıkan görüntüler ise gerçeği aratmadı.

Başkan Gerenli, Ata’nın Huzurundaydı Başkan Gerenli, Ata’nın Huzurundaydı

2024 yılını Afet ve Koordinasyon Yılı olarak belirleyen Lüleburgaz Belediyesi, afetlere karşı hazırlıklarına devam ediyor. Belediye, bu doğrultuda yıkımını gerçekleştirdiği eski diş hastanesinin enkazında bölgede son yılların en kapsamlı enkaz arama kurtarma tatbikatını gerçekleştirdi. Tatbikata; Lüleburgaz İtfaiyesi, AFAD, UMKE, STK’lar ve çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu katıldı.

C0B2Cbb5 7A03 4748 8Cf5 045Af068C88E

Yaralılar Kurtarıldı

Senaryo gereği enkaz altında kalan çok sayıda yaralının olduğu binaya ihbar sonucu tüm ekipler sevk edildi. İlk olarak çevresinde güvenlik önlemlerinin aldığı enkaz alanına arama kurtarma ekipleri AFAD koordinesinde görev dağılımı gerçekleştirdi. Görev dağılımın ardından ise ekipler enkazın dört bir yanına dağılarak arama kurtarma çalışmalarına başladı. Tüm ekipler kendilerine verilen görevler doğrultusunda enkaz altındaki yaralıları kurtarmak için zamana karşı yarıştı. Tatbikat enkaz alanındaki çalışmaların tamamlanmasıyla sona erdi.

Edb5Fcaf Fea6 4E8D 9D24 Db799550Eb42

“Depremin saati yok”

Tatbikatla ilgili açıklamalarda bulunan Lüleburgaz Belediyesi Başkan Yardımcısı Ceyhun Akgöl; “Lüleburgaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü , Zabıta Müdürlüğü, AFAD, UMKE ve tüm STK’larla birlikte burada bir arama kurtarma tatbikatı gerçekleştiriyoruz. Bunu gece gerçekleştiriyoruz. Çünkü depremin saati yok. Gece veya gündüz olabilir” dedi. Akgöl, depremlere karşı hazırlık konusunda tüm kamu kuruluşları tatbikatta yer aldığını belirterek, “Senaryo gereği ekipler içeri girip arama kurtarma çalışması yapıyor. Buradaki karşılaştığımız güçlükleri tespit edebilmemiz açısından çok faydalı bir tatbikat” dedi.

9Be285B0 1419 4Bba A768 06F9982802Df4E006249 4245 4Ecc 8305 612685F2Ad3A

Editör: Haber Merkezi