Sabahattin Ali’yi ÇYDD üyeleri ve sevenleri ölüm yıldönümünde yalnız bırakmadı. 2 Nisan 2024 günü Sabahattin Ali büstü önünde anma programı saygı duruşu ile başladı. Çelenk sunumunun ardından konuşmada bulunan ÇYDD Kırklareli Başkanı Birsen Meriç, ünlü şairin vefatı ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Başkan Meriç: “Baharlar biz insanlara coşkuyu da, acıyı da yaşatıyor”

“2 Nisan 1948. Dışarda yine mevsim bahar. Baharlar biz insanlara coşkuyu da, acıyı da yaşatıyor ne yazık ki. Ve tam da o zamanda bir yazar, bir şair, bir eş, bir baba, bir mücadele insanı henüz 41 yaşında katlediliyor Istırancaların bağrında.

Bugün yine yeni bir 2 Nisan. Yine eriştik çok sevdiği bahara. Tam 76 yıl önce bugün, Sabahattin Ali bizim topraklarımızda katledildi. Bu durum Istrancaların bağrında yetişen tüm insanları etkilemiştir. Ve bu toprakların yetiştirdiği insanlar, "ölüm bizden uzak dur" diyerek yaşatma tarafını seçmiştir.90 lı yılların başında aydın, devrimci, emek ve demokrasi mücadelesi veren Sabahattin Ali dostlarının başlattığı, 1994 yılında da ÇYDD Kırklareli şubesinin kuruluşuyla devam ettirilen etkinlikler ile Kırklareli şehrimiz, Sabahattin Ali'yi yaşatan kent olarak anılmaktadır. Onun, 41 yıllık yaşamında başı öne hiç eğilmemiştir. Meskeni ise sadece dağlar değildir. Tüm okurlarının kalbidir. Başı öne eğilmeyen direnişçi bir aydın, özgün ve yaratıcı, aynı zamanda eleştiren bir yazar olarak Sabahattin Ali bugün sadece Türk edebiyatının değil aynı zamanda dünya edebiyatının seçkin ve saygın yazarları arasındadır. Karakteri, inançları, değerleri, vicdani duyarlılığı, insanlara karşı tutumu ve haksızlıklara karşı tavrı ile tüm yasaklamalara, sürgünlere, sansürlere, iftiralara, karalamalara ve kumpaslara rağmen insanın insan olması yolunda büyük bir ışıktır Sabahattin Ali...Efil efil rüzgardır. Bu öyle bir rüzgar ki Istırancalardan dalga dalga her yere yayılan. Meskenim dediği dağlardan ovalara, Balkanlardan Anadolu’ya ve dünyaya...

Ç Y D D D D D

“Yine hep birlikte, yan yana, omuz omuza”

“33 yıl önce yakılmış bu çoban ateşi Sabahattin Ali'yi yaşatmak adına. Haziran ayında 34.sü ile karşınızda olacağız. Yine hep birlikte, yan yana, omuz omuza.. ÇYDD Kırklareli şubesi öncülüğünde, bugüne kadar Kırklareli Belediye Başkanlığının destek ve katkılarıyla, emek ve demokrasiden yana örgütler ile birlikte ördüğümüz, Kırklarelililerin ve Sabahattin Ali dostlarının katılımıyla yaşatılmaktadır. Öldürdüm sananlar, bir çağlayan yaratmışlardı oysa. İşte dostlar Sabahattin Ali burada, ya katili?”

“Faili belli ama mezarı olmayan ilk gazeteci kimdir?”

“Sabahattin Ali yazıyor: "Biz ne istiyoruz? İstiyoruz ki,... bir karar alınırken, İzmir'deki ortak tüccar, İstanbul'daki ahbap milyoner değil, bu kararların altında beli bükülen, inleyen yığınlar göz önünde tutulsun. İstiyoruz ki, bu topraklar üzerindeki insanlar, kafalarında taşıdıkları fikirlerden dolayı değil, bu halkın yararına yahut zararına yaptıkları işlerden dolayı hesap versinler. Demişiz ki, istiklâl her şeyden üstündür; Sömürücü devletlerin elinde oyuncak olmayalım. Yabancı sermayeye imtiyaz vermeyelim; memleketin işlerine yabancılar burunlarını sokmasınlar.” diyen Sabahattin Ali.

Çydd 2

Evinde elektrik olmadığı için sokak lambasının altında kitap okuyan çocuk kimdir derlerse "O" deyin. Türkiye'de öğretmenlikten atılıp, dergisi kapatılıp, borç harç içinde yaşamış ve kamyonla nakliye işi yapmış bir devrimci var mıdır derlerse "O" deyin. Türk edebiyatı dünyasına, dünya edebiyatını ilk getiren kimdir derlerse "O" deyin. "Benim meskenim dağlardır" dedikten sonra, dağlarda sinsice öldürülen kimdir derlerse "O" deyin. Öldürüldüğü sırada dahi kitap okuyan ve öldürüldükten sonra kitapları 15 yıl boyunca yasaklanan tek şair ve yazar kimdir derlerse "O" deyin. Türkiye'de, Cumhuriyet tarihinin ilk meçhul cinayetlerinden, faili belli ama mezarı olmayan ilk gazeteci kimdir? derlerse "O" deyin. "O" Sabahattin Ali deyin.”

“Sabahattin Ali anılmaya devam edecektir”

Sabahattin Ali’yi anma etkinliklerinin her yıl olduğu gibi bu sene de devam edeceğini vurgulayan Başkan Meriç, cümlelerinde şu ifadelere yer verdi;

“Sabahattin Ali'yi yaşatmak adına dünden bugüne mücadele etmiş emek vermiş, aydınlarımıza, yol arkadaşlarımıza minnettarız. Selam olsun hepsine. Selam Olsun Başı öne eğilmeyen, yıldızlardaki Sabahattin Ali'ye.

Sabahattin Ali dostları hiç unutmasınlar, " Benim meskenim Dağlar." diyen Sabahattin Ali Istrancaların eteklerinde, sahip olduğu devrimci geçmişine yaraşır bir şekilde anılıyor, anılmaya devam edecektir. Bir Sabahattin Ali yaşamıştı değil mi bu ülkede. "Milli vazife" diyen biri tetiği çekene kadar. Aldırma gönül aldırma. Yeter ki başın öne eğilmesin.”