Kırklareli’nde İhracat Yüzde 7 Arttı Kırklareli’nde İhracat Yüzde 7 Arttı

Vize’de Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğünden temin edilen, yerli ve milli ayçiçeği tohumlarıyla hazırlanan demonstrasyon çalışmasında, hasat dönemi başladı. Yerli ve milli ayçiçeği çeşitlerinin bölge şartlarında performanslarını görmek ve çeşitleri üreticilere tanıtmak amacıyla, Vize Devlet Mahallesinde genç çiftçi Arda AVCU' nun tarlasında kurulan çeşit demonstrasyon çalışması, tarla günü etkinliğiyle sonlandırıldı.

Tarla günü etkinliğine; Lüleburgaz Kaymakamı Salih YÜCE, İl Müdürü Mehmet AKSOY, İlçe ve Şube Müdürleri, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğünden Araştırmacılar, STK Başkanları, il ve ilçe teknik personeli ve üreticiler katıldı.

Tarla gününün açılış konuşmasını yapan Vize İlçe Müdürü Zeynep Şeyda GÜRSU; bölgemize uyumlu olarak geliştirilmiş olan yerli ve milli ayçiçeği tohumlarını, üreticilerimize tanıtmak ve sevdirmek istediklerinden bahsetti. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Daha sonra İl Müdürü Mehmet AKSOY konuşmasında, “Bakanlığımız yerli ve milli tohumların üretilmesiyle ilgili çalışmalarla ilgili bölgesel planlamayı araştırma enstitülerimizle hayata geçirdi. Bu tohumlara inanan üreticilerimiz, gün geçtikçe bu tohumlarını daha fazla kullanmaya başladılar. Kırklarelimiz; traktör ile biçerdöver sayısının ve kalitesinin yüksek olduğu, ayrıca bereketli toprakları sayesinde çiftçiliğin yoğun şekilde yapıldığı bir yerdir. Yerli ve milli tohumlarımızla ilk defa ekim yaparak risk alan emektar çiftçimizin ise, hasatlarda yüzünün gülmesi bizim için büyük bir mutluluktur.  Hem yurdumuzda hem de yurt dışında tohumlarımız gittikçe rağbet görmeye devam edecektir. Çiftçilerimize bereketli ve güzel hasat sezonu geçirmelerini diliyorum." dedi.

Programın sonunda; Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü'nden gelen araştırmacılar ise demonstrasyonu kurulan çeşitler;  SUN 2259 CL, Sun 2239 CL ve TR 2242 CL hakkında bilgiler ve çeşitlerin özelliklerinden bahsettiler. Üreticilerden ve ilgililerin çeşitler hakkındaki sorularını yanıtlayan araştırmacılar, ayçiçek yetiştiriciliğinde kuraklık ile beraberinde doğan sıkıntıların nasıl aşılması gerektiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirttiler. (Haber Merkezi)