Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı’nın uygulanmaya başlandığı günden bu yana 7 bin 491 engelli öğrencinin yetenek taramasından geçirildiğini bildirdi.

Filenin Sultanları Olimpiyat Vizesini Aldı Filenin Sultanları Olimpiyat Vizesini Aldı

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, spora başlama yaşında bulunan yetenekli çocukların bilimsel yöntemlerle tespit edilerek, üst düzey sporcu olarak yetiştirilmeleri için başlatılan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Dr. Osman Aşkın Bak, tüm branşlarda yetenekli öğrencileri spora yönlendirmek ve ülkemizi yurt dışında temsil edecek sporcu potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 81 ilde başlatılan Sportif Yetenek Taraması Programı’na çok önem verdiklerini belirterek, “Tüm ilkokul 3. sınıfta okuyan çocukların katılımıyla ülke genelinde uyguladığımız projede engelli yavrularımızı da değerlendiriyoruz. Projenin başladığı 2017 - 2018 döneminden bu yana 4 bin 747’si erkek, 2 bin 744’ü kız olmak üzere toplam 7 bin 491 öğrencimizi Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programına dahil ettik.” dedi.

Türkiye’yi gelecekte uluslararası alanda temsil edecek çocukların tespit edilip, iyi eğitilmesinin en önemli vazifelerinden biri olduğunu vurgulayan Bakan Bak, “Hedefimiz her alanda olduğu gibi sporda da sürdürülebilir başarıyı yakalamak. Bu doğrultuda Engelli öğrenciler ve Engelli Komisyonu kurmaya karar verdik. Hedefimiz, alanında uzman kişilerden oluşturulacak engelli komisyonu ile bu süreçleri en doğru şekilde yönetmek, test - ölçüm modülleriyle eğitimlerini tasarlamak ve engelli bireylerin en uygun spor branşına yönlendirilmelerini sağlamak. Engel durumlarına göre özel tasarlanmış test ve ölçme materyalleri geliştirerek, uzman personeller eşliğinde ölçümler yapacağız. Bu süreçlerin ardından ölçümleri alınan çocuklarımızın engel durumu ve fiziksel uygunluğuna yönelik doğru spor branşlarını belirleyip, antrenörlerimiz eşliğinde onların özel olarak tasarlanmış eğitim programlarına başlamalarını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.