Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, il genelinde trafik yoğunluğuna uygun olmayan ve yük taşıma kapasiteleri yetersiz olan köprüleri yenilemek için harekete geçti.

Köprü yenileme çalışmaları kapsamında ilk etapta Ergene İlçesi, Çırakbayırı Köprüsü, Çorlu Devlet Demir Yolları Köprüsü ve Süleymanpaşa İlçesi, Ormanlı Köyü Yolu köprülerinin projeleri çizilecek. Bu köprülerin yapısal sistemlerinin güncel şartnamelerdeki deprem yükleri ve düşey yükleri taşıma kapasiteleri bakımından yetersiz olmaları, mevcut trafik yoğunluğuna uygun olmamaları nedeniyle, gerek trafik akışını rahatlatmak, gerekse güncel şartnamelerdeki deprem yüklerine uygun olarak vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla resmi onayları ile birlikte projelendirilmesi, metraj ve keşif işlemlerinin yapılması planlandı.

İlk Etapta 3 Köprüde Yenileme Çalışması Yapılacak

Bu kapsamda proje çalışmaları devam etmekte olup ilk etapta, Ergene Çırak Bayırı Köprüsü Kazık Temel Sistemi üzerine 90 metre 3 açıklıklı, Çorlu Devlet Demir Yolları Köprüsü Kazık Temel Sistemi üzerine 40 metre tek açıklıklı ve Ormanlı Köyü Yolu Köprüsü 14 metre tek açıklıklı olarak planlandı. Projelerin Devlet Su İşleri (DSİ) Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) vb. kurumlardan onay ve izinleri alınıp proje çalışmaları tamamlandıktan sonra yapım ihalesi için gerekli çalışmalara başlanacak.

İl genelinde trafik yoğunluğuna uygun olmayan ve yük taşıma kapasiteleri yetersiz olan köprüleri yenilemek için harekete geçtiklerini belirten Başkan Albayrak, “Köprü yenileme çalışmaları kapsamında ilk etapta Ergene İlçesi, Çırakbayırı Köprüsü, Çorlu Devlet Demir Yolları Köprüsü ve Süleymanpaşa İlçesi, Ormanlı Köyü Yolu köprüleri ile ilgili proje çalışmalarına başlandı. Güncel şartnamelerdeki deprem yüklerine uygun olarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla yetersiz durumda bulunan köprülerimizi yenileyeceğiz. Proje çalışmaları tamamlandıktan sonra yapım çalışmalarına geçeceğiz. Köprülerin yapım işlerini 2024 yılı bütçe yatırım programına aldık. Yenilenecek olan köprülerin şimdiden tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi. (Kadir Sinici)

Editör: Haber Merkezi