Güne su içerek başlamanın önemine vurgu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı  Hülya Yiğit, “Yılın ilk günü kendinize yıl boyunca fiziksel aktiflik konusunda söz vermek, sağlıklı kiloda olmak için de iyi bir fırsattır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, yılın ilk günü için sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.

Yeni yılda sağlıklı, güçlü ve hafif bir bedenin birçok kişinin ortak hedefleri arasında olduğunu dile getiren Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Yılın ilk gününde bir önceki gecenin ağırlığını hissetmeniz oldukça olağandır.” dedi.

Yeni yıla iyi bir başlangıç için öneriler…

Bu ağırlığı ve yorgunluğu atmak için ve yıla iyi bir başlangıç için önerilerde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, önerilerini şöyle sıraladı:

“Güne su içerek başlamak oldukça iyi bir adım olacaktır. İçine ekleyeceğiniz birkaç dilim limon ve karanfil size enerji katacaktır. Gün sonuna kadar en az 2 litre su tüketmeyi unutmayınız. 

Yeşilliklerden ve proteinden zengin bir kahvaltı

Güne yeşilliklerden ve proteinden zengin bir kahvaltıyla devam etmek sizi oldukça iyi hissettirecektir. Unutmayın kahvaltınızda ne kadar fazla hamur işi ve karbonhidratlı yiyecek olursa, gün içinde kendinizi o kadar yorgun hissedersiniz.

Özellikle yılbaşı gecesi şekerli ve mayalı içecekleri tüketirken sınırı aştıysanız, yılın ilk gününde karaciğerinize destek olacak, antioksidan zengini besinlere vücudunuz daha çok ihtiyaç duyacaktır. Gün içinde öğünlerinizi sebze ağırlıklı tutmak, kefir ve yoğurt gibi az yağlı kalsiyum kaynaklarına yer vermek vücudun detoks sürecine destek olacaktır.”

Detoks içeceği hazırlayın

Adı Nadir, Tedavisi Yetim, Etkileri Ağır Nadir Hastalıklar Adı Nadir, Tedavisi Yetim, Etkileri Ağır Nadir Hastalıklar

Karanfil, zencefil ve zerdeçalın antioksidan değeri en yüksek olan besinler arasında yer aldığını da kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Bir bardak suya toplamda bir tatlı kaşığı karanfil, zencefil ve birer orta boy portakal ve limonun suyunu sıkarak, yılın ilk günü için kendinize güzel bir detoks içeceği hazırlayabilirsiniz.” dedi.Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, yılın ilk gününde şeker ihtiyacına iyi gelecek antioksidan zengini yaban mersini, ahududu gibi kırmızı ve mor meyveler ile birlikte tüketilecek yeşil çay, rooibos ve hibiskus gibi çayların da kişileri hafif ve enerjik hissettireceğini söyledi. ( Basın Bülteni)