30 Ağustos Büyük Zafer’in 101. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimiz Kırklareli’nde de çeşitli tören ve etkinlikler kutlandı. Gündüz gerçekleşen çelenk ve kutlama töreninin ardından 30 Ağustos akşamı da Zafer coşkusu devam etti. Bu kapsamda Kırklareli Valiliği saat 19.00’da kabul töreni gerçekleştirdi. Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen törende, Kırklareli Valisi Birol Ekici, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Belediye Başkan Vekili Hasan Baykal tebrikleri kabul etti.  CHP Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Bülent Şengörür de programa katılım gösterdiler. Törende Ekici, protokol üyeleri, şehit aileleri ve gaziler tarafından pasta kesildi.

Ekici, yaptığı konuşmada, Büyük Zafer'in 101. yılının coşkuyla kutlandığını söyledi. Bu zaferin dünyaya örnek olduğunu ifade eden Ekici, "Bu meşaleyi Atatürk ve silah arkadaşları yakmıştır. Onları rahmet ve minnetle anıyorum." dedi.

Kabul töreninin ardından saat 20.00’de “Zafer Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Halk Eğitimi Merkezinde gerçekleşen kabul törenin ardından Büyük Zaferin 101. yılı kutlamalarının coşkusu Kırklareli Valisi Birol Ekici, İl Protokolü, STK’lar ve vatandaşların yediden yetmişe katılımıyla Özgürlük ve Demokrasi Meydanından başlayan Zafer yürüyüşü ile doruk noktasına ulaştı. Dev bayrağın etrafında toplanan genci yaşlısı önce Karaumur Caddesi’ne, ardından Cumhuriyet Meydanına daha sonra ise Fevzi Çakmak Bulvarı boyunca yürüdü. Ellerinde bayraklar, ağızlarında 10. Yıl ve İzmir marşlarıyla Zafer coşkusunu iliklerine kadar hisseden binlerce vatandaş daha sonra yeniden Özgürlük ve Demokrasi Meydanında toplandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Özgürlük ve Demokrasi meydanında konserler düzenlendi. Saat 20.30’da başlayan konserde ilk olarak Ritim39 sahne aldı. Saat 21.00’deki Yerel Sesler, Yerel Nefesler konserinin ardından ise saat 22.00’de ünlü grup Retrobüs şarkılarıyla Kırklarelilileri coşturdu. Gece yarısına kadar süren konser ile Kırklareli Zafer coşkusunu son dakikaya kadar yaşadı. (Ferdi Kurtbayram)

Trakya Güneşi Aydınlatmaya Devam Ediyor Trakya Güneşi Aydınlatmaya Devam Ediyor

5-_3_6-_2_