Kırklareli Valiliği Demirköy ve İğneada’da yaşanan sel felaketi sebebiyle, yaşanan süreç ile bir basın bültenini kamuoyu ile paylaştı. Bültende şunlar kaydedildi;

“04 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayan ve 05 Eylül 2023 Salı günü artarak devam eden aşırı sağanak yağışlar sebebiyle su baskınlarının yaşandığı Demirköy İlçemiz ve İğneada Beldemizde tüm ekiplerimiz hasar tespit ve arama tarama çalışmalarına Valimiz Sayın Birol Ekici’nin koordinasyon ve yönetiminde aralıksız devam etmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere ve yapılan değerlendirmelere göre; 05 Eylül Salı günü Turuncu Kod ile yağış uyarısı verilmiş olup, İlimiz Demirköy ilçesinde 04 Eylül 2023 Pazartesi günü tarihinde başlayan şiddetli yağışlar 05 Eylül 2023 Salı günü aralıklı olarak devam etmiştir.  Demirköy İlçemizin 4 Eylül 2023 Pazartesi günü 10.8 mm, 5 Eylül 2023 Salı günü 152.7 mm toplam yağış aldığı ölçülmüştür.

AFAD Başkanımız Vali, Sayın Okay Memişsel ve su baskınlarının yaşandığı ilk gün çalışmaları yerinde koordine etmek üzere ilimize intikal etmiştir.Sel ve su baskınlarının yaşandığı ikinci gün ise İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Münir Karaloğlu çalışmaları yerinde koordine etmek ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize teşrif etmişlerdir. İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Münir Karaloğlu  ve AFAD Başkanımız Vali, Sayın Okay Memiş, Valimiz Sayın Birol Ekici ile birlikte hasar tespit ve arama tarama çalışmalarının yönetim ve koordinasyonunu sağlamaktadırlar.

İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Münir Karaloğlu , Valimiz Sayın Birol Ekici ve AFAD Başkanımız Vali, Sayın Okay Memiş’in koordinasyon ve yönetiminde,ilk andan itibaren tüm yardım ve destek ekiplerimiz tarafından afetten etkilenen bölgelerde hasar tespit ve arama tarama çalışmaları yapılmıştır.  Valimiz Sayın Birol Ekici, AFAD botuna binerek çalışmaları koordine etmiştir.

İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Münir Karaloğlu, İğneada Beldemizde su baskınından etkilenen Sisli Vadi kamp alanını gezerek, Valimiz Sayın Birol Ekici yönetiminde ve AFAD koordinesinde havadan ve karadan devam eden çalışmalarla ilgili bilgiler aldı.

İlimiz Demirköy İlçesi İğneada Beldesi Sisli Vadi kamp alanında yoğun yağış sonucu 12 kişinin mahsur kaldığı bilgisi üzerine ekiplerimiz ivedilikle bölgeye sevk edilmiştir. Arama ve kurtarma ekiplerimiz tarafından 6 vatandaşımız kurtarılmış, 5 vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. Kayıp 1 vatandaşımızın arama ve kurtarma çalışmaları aralıksız devam etmektedir.

İlimiz Demirköy İlçesi ve İğneada Beldemizde aşırı sağanak yağışlar sebebiyle meydana gelen sel ve su baskınlarından sonra AFAD,  Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik, İl Özel İdaresi, Karayolları,  Orman İşletme, 112, İtfaiye, UMKE ekipleri, Kızılay, JAK, PAK STK’lar ve askeri birlikler bölgede hasar tespit ve arama tarama çalışmalarına başlamıştır.

Ulu Cami'de Kur'an Kerim Okundu Ulu Cami'de Kur'an Kerim Okundu

Edirne, Ankara, Bursa, İstanbul, Sakarya ve Tekirdağ il AFAD ekiplerimizin yanı sıra Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik, Orman İşletme, Karayolları, 112, UMKE ekipleri, askeri birlikler, İtfaiye, Özel İdare, Kızılay, JAK, PAK ve STK’lar, havadan ve karadan olmak üzere toplam; 590 personel, 1 uçak, 2 helikopter,165 araç ve iş makinası ilimizde görev yapmaktadır.

Ayrıca, İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Münir Karaloğlu yaptığı açıklamada; bölgenin, dün çok kuvvetli sağanağın etkisinde kaldığını anımsattı. Sağanağın Sisli Vadi mevkisinde sel meydana getirdiğini ifade ederek, "DSİ'den teknik arkadaşlar son beş yüz yılda, 24 saatte bu bölgede bu denli büyük bir yağışın olmadığını ifade ediyor. Son 24 saatte metrekareye 196 kilogram yağış düşmüş durumda." dedi. Kayıp vatandaşlara ulaşmak için yoğun bir çaba sarf edildiğini belirtti.

Devlet birimlerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının da arama kurtarma çalışmalarına havadan ve karadan devam ettiğinin altını çizerek, şöyle devam etti:

"Şu anda sahada 590 personelle arama kurtarma faaliyetlerimiz devam ediyor ve 165 araç da bu arkadaşlarımıza destek veriyor. Dün bölgede çok su vardı, dün çalışamadık. Dün AFAD Başkanımız ve Valimiz de araçla girdikleri bölgede tehlike atlattılar.

Bugün su çekildi. Şimdi bölgede geniş bir vadiyle karşı karşıyayız. Arama kurtarma yapan kişi sayısını arttırmak üzere Milli Savunma Bakanlığımızdan ilave destek istedik, 373 askeri personel de bölgeye intikal edecek, çoğunluğu komando olmak üzere. Onlar da arama kurtarma faaliyetlerinde inşallah bizlere yardımcı olacaklar."

İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Münir Karaloğlu, bölgede selin sürüklediği çok sayıda orman emvali olduğunu ifade ederek, bu enkazı kaldırmak amacıyla Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin harekete geçirildiğini ve orman köylüsünün de bu faaliyete katılacağını ifade etti.

Artık iklimin farklı bir boyuta geldiğini belirterek, vatandaşlardan AFAD ve meteorolojik uyarıları dikkate almalarını istedi.

Allah'ın daha büyük afetlerden Türkiye'yi koruması dileğinde bulunarak, selde yaralanan vatandaşlara geçmiş olsun diyerek, vefat edenler için rahmet diledi.

Valimiz Sayın Birol Ekici, İlimiz Demirköy İlçesi ve İğneada Beldemizde aşırı sağanak yağışlar sebebiyle meydana gelen sel ve su baskınlarından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerini iletti. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Kayıp vatandaşımızın arama ve kurtarma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirtti. Selin izlerini silmek için devletimizin tüm gücü ve imkanlarıyla sahada olduğunu ifade etti. Hasar tespit ve arama tarama çalışmalarına katılan tüm ekiplere teşekkür etti.

Meydana gelen sel ve su baskınından etkilenen bölgelerimizde vatandaşlarımızın tüm mağduriyetleri devletimiz tarafından giderilecektir. Su baskınından etkilenen bölgelerde yaşayan değerli vatandaşlarımızın yetkili ekiplerimizin yönlendirme ve uyarılarını dikkate almaları büyük önem taşımaktadır.

Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç  konu ile  yaptığı açıklamada; “Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesi Sisli Vadi’de bungalov evlerin bulunduğu bölgede yaşanan sel felaketi nedeniyle vatandaşlarımızın vefat etmesi hepimizi derinden üzmüştür.

Söz konusu olaya ilişkin Demirköy Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmıştır.

Ayrıca bungalov evleri ruhsata aykırı olarak inşa ettiği tespit edilen işletme sahibi hakkında taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma suçundan başlatılan ceza soruşturmasında gözaltı kararı verilmiştir.” dedi.

Allah ülkemizi, ilimizi tüm afetlerden korusun…” (Basın Bülteni)

4 (28)