Demirköy’de, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burcu Karadağ ve teknik personeller tarafından; Bruselloz hastalığı ve bu hastalığa bağlı kuzu, oğlak, buzağı atıklarıyla ilgili köylerde bilgilendirme yaparak afişler dağıtıldı.

Çalışmalarla alakalı yayınlanan yazılı açıklamada; “Bruselloz, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların tamamını etkileyen; kısırlığa, yavru atıklarına, ölü doğuma, süt veriminin azalmasına, damızlık değer kaybına yol açan ve insanlara bulaşabilen bir bakteriyel hastalıktır. Enfeksiyonun ilk kez görüldüğü sürülerde yavru atma oranı %30-80 arasında olabilir. Doğan yavrular, sağ kalsa bile gebe kalma oranı düşüktür. Gebe kalsa bile sürekli yavru atarlar. Sürü için ekonomik kayıplara yol açarlar. Üreticilerimiz, sürülerinde atık gördüğü durumlarda, atığı da yetkili personele teslim etmek suretiyle, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize en kısa sürede bildirmeleri gerekmektedir.

Halk Pazarında Kesimoğlu’na Sevgi Seli Halk Pazarında Kesimoğlu’na Sevgi Seli

Bruselloz hastalığının insanlar için de tehlikeli bir hastalık olduğu unutulmamalıdır” ifadeleri kullanıldı. (Volkan Abuy)