İğneada Değirmen Deresi’nde yaşanan sel felaketi sonucu yerle bir olan Sisli Vadi isimli turistik tesiste suların çekilmesiyle birlikte acı gerçekler de bir bir gün yüzüne çıkıyor. Dere yatağının yanı başına yapılan ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yapılan açıklamada ruhsatsız ve mühürlü olduğu belirtilen tesis, selin ardından 5 vatandaşımıza mezar olurken, bir vatandaşımızın arama çalışmalarına da devam ediliyor. Olayın ardından bir açıklamada bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bungalov evleri ruhsata aykırı olarak inşa ettiği tespit edilen işletme sahibi hakkında gözaltı kararı verildiğini bildirdi. Bakan Yerlikaya ve Bakan Tunç’un açıklamalarının ardından gözler Kırklareli’ndeki dere yatağı yakınlarına yapılan diğer ruhsata aykırı turistik tesislere çevrildi.

İşletme Sahibi Aranıyor

Trakya Güneşi Aydınlatmaya Devam Ediyor Trakya Güneşi Aydınlatmaya Devam Ediyor

Öte yandan bungalov evleri ruhsata aykırı olarak inşa ettiği belirlenen işletme sahibi hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan gözaltı kararı verilirken zanlının yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi. Ruhsata aykırı ve mühürlü olduğu halde konaklama hizmetlerine devam eden tesisin hangi kurumları tarafından denetlenmedi ise önümüzdeki süreçte kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

Ruhsatsız Tesise Kamu Yararı Kararı Alınmak İstenmiş

Tesisteki ruhsatsız yapılaşmaya ilişkin konunun takipçisi olan CHP Vize İl Genel Meclis Üyesi Cem Toptaş, twitter hesabından Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un paylaşımına şu yorumu yaptı, “2021 yılında Kırklareli Valisi Osman Bilgin kamu yararı kararı alıp işletmeyi yasal hale getirmek istedi. İl Encümeni kararı 4’e 3 kabul edildi. Konu mahkemeye taşınıp karar iptal edildi. Bilginize…” (Haber Merkezi)