Cumhuriyetimizin 100. Yılı dolayısıyla ‘100. Yıl Cumhuriyet Ormanı’ adı ile hazırlanan alanda 20 bin, il genelinde ise toplamda 25 bin sahilçamı fidanı toprakla buluştu. 11 Kasım Cumartesi günü saat 11.11’de başlayan program Kırklareli’ne bağlı Karahamza köyünde düzenlendi. Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hazırlanan sahada düzenlenen programa Kırklareli Valisi Birol Ekici, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve personelleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar yoğun katılım gösterdi.  

2-82

2023 Noktada Milyonlarca Fidan

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Kırklareli Orman İşletme Müdürü İsmail Karakaya, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde Türkiye genelinde hazırlanan 2023 noktada milyonlarca fidanın toprağa dikildiğini söyledi. Konuşmasına katılımcıları selamlayarak başlayan Müdür Karakaya, sözlerine şöyle devam etti; “Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarını arttırmak, toplumda çevre konusunda farkındalığı yükseltmek amacıyla; 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde yediden yetmişe hep birlikte Cumhuriyet’e Türkiye Yüzyılına Nefes olacağız. Ülkemiz genelindeki 2023 noktada milyonlarca fidan toprakla buluşacaktır. Bugün toprakla buluşturduğumuz, güneşle yeşerip, yağmurla serpilen her fidan yarın bu hikayeyi anlatacak. Nice canlara ev sahipliği yapan ormanlarda hikayeler destanlaşacak. Diktiğimiz o fidanlar, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde Türkiye Yüzyılına Nefes olacak.

3-30

Şu an bulunmuş olduğumuz sahamıza 20 bin adet sahilçamı fidan dikimi gerçekleşecektir. Müdürlük sorumluluk alanlarımızda toplam 25 bin adet fidan dikimi yapılacaktır. Geçmişten gelen gücümüzle Anadolu’ya yayılan köklerimizle, dünden bugüne, bugünden geleceğe Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni yüzyılı için; hep birlikte fidanlar dikelim, Cumhuriyetimize Nefes olalım. Sizleri de vatanımızın yeşiline yeşil katmak, yarınlara umut olmak, adınızla yaşayacak ağaçla, köklü ülkemizin güçlü yarınlarına destek vermeye davet ediyoruz.”

4-15

Şeytandere'deki renk değişimi ve kötü koku kayboldu Şeytandere'deki renk değişimi ve kötü koku kayboldu

Kırklareli Orman İşletme Müdürü İsmail Karakaya’nın konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Kırklareli Valisi Birol Ekici ise, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen başta Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri olmak üzere kamu kurum kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.

6-3 Konuşmasında ormanın önemine değinen Vali Birol Ekici, son yıllarda hızla artan fidan dikimi ile tüm Türkiye’nin yeşil bir orman örtüsüyle kaplanmaya başladığını ve bunun önümüzdeki yıllarda daha da gözle görülür hale geleceğini ifade etti.

5-8

Yapılan konuşmaların ardından kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla fidanlar toprağa dikildi. Etkinlik sonunda Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü tarafından program katılımcılarına ikram ve hediyeler takdim edildi.

7-1

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü programı, hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi. (Kadir Sinici)