Kırklareli Alternatif Gazetesi İmtiyaz Sahibi Emrah Yıldırım önderliğinde gerçekleştirilen ziyarete, alternatifgazetesi.com Yazı İşleri Müdürü Ferdi Kurtbayram, Alternatif Medya Sorumlu Müdürü Seda Nur Örçer ve beraberindeki personel de katıldı.

Ekipler Sahada Denetimlerine Devam Ediyor Ekipler Sahada Denetimlerine Devam Ediyor

Alternatif Gazetesi İmtiyaz Sahibi Emrah Yıldırım ziyarette Müdür Karaca’ya yeni görevinde başarılar diledi.  Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek Alternatif Gazetesi İmtiyaz Sahibi Emrah Yıldırım başta olmak üzere tüm personele teşekkürlerini sundu.

Görüşmede Kırklareli’nde ki tarımsal faaliyetler ve çalışmalar konuşuldu.

 “Kuraklıkla Mücadelemiz Devam Edecek”

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, yaşanan iklim değişikliğine bağlı gerçekleşen kuraklık ve afetlerle mücadele kapsamında gerçekleşen düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Müdür Karaca, yaşanan kuraklıkların üreticilerin kanayan yarası olduğunu vurguladı. Müdür Karaca çiftçilerin üretim faaliyetlerini etkilemesiyle bu anlamda yeni düzenlemeler ve üreticiye verilen hibe destekleri ve suyun doğru kullanımı hakkında yapılan uygulamalı eğitim faaliyetleriyle tarımda yaşanan sorunlarla etkin mücadele edildiğini dile getirdi.

Tüm Dünyada yaşanan küresel İklimdeki değişikliği bütün bilim adamları kabul ettiğini aktaran Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, sadece kuraklık değil diğer doğal afetlerde de bundan sonraki süreçte çok daha fazla görüleceği tahmin edildiğini kaydetti.

Karaca, beklenen ve artacağı tahmin edilen doğal afetlerin sadece Kırklareli’nde değil Ülkemizde ve dünyamızın farklı yerlerinde her geçen yıl daha fazla doğal afet yaşanabileceğini aktardı.

Birinci önceliğin bakanlık olarak bütün kuraklık ve doğal afetlere karşı üreticilerin tarım sigortası yaptırması olduğunun altını çizen Kırklareli İl Tarım Müdürü Gökhan Karaca, “Bu anlamda tarım sigortası yapan üreticilerimize yüzde elli hibe desteği veriyoruz. Bu destelerin yüzde ellisini Tarım Bakanlığımız karşılıyor.” dedi.

Suyun Doğru Kullanımı Anlatılıyor

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, suyun doğru kullanımıyla ilgilide çalışmaların devam ettiğini kaydederek basınçlı sulama yapan üreticilere bu konuda hibe verildiğini aktardı. Üreticileri için oldukça önemli bir destek olduğunu belirten Müdür Karaca, “Modern sulama yöntemlerini kullanan üreticilerimize suyun doğru kullanımıyla alakalı hem yüzde elli hibe desteği veriyoruz. Hem de ziraat bankasından düşük faizli kredi kullanımını sağlıyoruz.” dedi.

Desteklemelerle Üreticinin ve Gençlerin Yanındalar

Bundan sonraki süreçte kuraklık ve benzeri afetlerden kaynaklanan olumsuzlardan üreticilerin daha az zarar görmesi için çalışmaların devam edeceğini aktaran Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, “Tarımsal Araştırma Enstitüsü ayrıca, kuraklık baz alınarak dayanıklı çeşitler yetiştirilmesi için ilgili çalışmalarda bulunmaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Tarım kanununda yapılan yeni değişikliklerle artık üretim planlamasına geçileceğini aktaran Karaca, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan kararlar neticesinde su kısıtı bulunan bölgelere göre bu yerlerde farklı ürünlerle üretim planlamasına gidilecek. Bu önerilen ürünlerin üretimini yapacak üreticilere ayrıca destekler verilecek.” dedi.

Sulama sıkıntısı olmayan yerlerde sebze üretimini arttırmak ve geliştirmek istediklerini ifade eden Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, “Bu anlamda zaten geçmiş yıllarda seracılık yapan üreticilerimize yıl içerisinde sera örtülerini yenileyerek daha yüksek verim yapmasına olanak sağlamak için çalışmalar başlattık. Sera üreticiliği yapmak isteyen genç çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.  

Ziyaretin sonunda Alternatif Medya tarafından Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca’ya çiçek takdiminde bulunuldu.

Ziyaret karşılıklı başarı temennileri ve çekilen hatıra fotoğrafı sonrasında tamamlandı. (Güfte Çanlı)