Kırklareli Üniversitesi öğrencileri yaşadıkları sorunlarla ilgili olarak bir basın açıklamasında bulundular. Eğitim Sen Şube binasında yapılan basın açıklamasına çok sayıda öğrenci katılım gösterdi. Öğrenciler adına Enes Gün tarafından okunan açıklamada şunlar kaydedildi;

“Üniversiteli olmak bir ülkede ayrıcalıklı olmak demektir. Fakat şu anki yönetim ve idare tarzımız niyeyse buna izin vermemektedir.

Bir genç okul okurken kaygıları olmamalıdır kaygılı bir genç kendini nasıl geliştirebilir? Soruyorum sizlere

Geliştiremez!

62040713-0efb-4693-af95-1e72a2de2f7a

Bu sorunlarımızın başlıca sebeplerinden birisidir. Yakın zamanda KYK’da maalesef ki kötü idarecilerin yaptığı ihmalkârlıkların bedelini genç bir kız kardeşimiz ödedi.

Yurtların içerisinde bulunan yemekhanelerin sözde yapılan denetimlerin yapılmamasının sonucunu öğrenciler kurtlu ekmek, bozuk yemeklerle ödüyor. Hijyensizlikten kaynaklı sözde yemeklerin öğrencinin karşısına çıkarılmasına şaşırıyoruz.

Maalesef ki öğrenciler uygunsuz yaşam koşulları, düşen asansör, gelecek kaygısı yaşayıp canına kıyan arkadaşlarımız, insani şartlara uymayan gıda problemleri sanki yetmiyormuş gibi ekonominin yarattığı zorluklar yetmiyormuş gibi psikolojik olarak çöküşe ve bunalıma sürüklemektedir.

Ayrıca bazı derslerde kullanılan kaynak kitapları alamayan arkadaşlarımız olabiliyor. Öğretim görevlileri ne kadar zorunlu tutmuyoruz deseler de sınavların belirli bir kısmı oradan yapılıyor ve boynumuza yükledikleri maddi yükümlülükler biz öğrencilere ağır geliyor.

Kötü ekonominin etkisini her alanda gördüğümüz gibi yakıtın da fahiş fiyatlara ulaşması sebebiyle otobüs fiyatlarına yansıyan zamlar da biz öğrencileri en çok zorlayan durum oldu. Çünkü yol parası dahi olmayan bir öğrenci nasıl kampüsüne gidebilir ki?

Artık halka kulak verme vakti, öğrenciye kulak verme vakti, gençlere kulak verme vakti…

Uzman Araştırmacılardan Bilimsel Sunumlar… Uzman Araştırmacılardan Bilimsel Sunumlar…

Bu insanları çok bir isteği yok, istedikleri onlara sahip çıkılması, istedikleri onlara saygı gösterilmesi, istedikleri mutlu olmak, istedikleri özgür hissetmek,  istedikleri yaşamak

Ve bunlara alana kadar artık susmak yok…”

Basın açıklamasının ardından kısa bir konuşma yapan Eğitim Şen Şube Başkanı Okan Balcı, öğrencilerin her zaman yanlarında olduklarını belirtti. (Ferdi Kurtbayram)

7d82ace7-6cbd-42ad-91df-d506f6f5ea69