“Esnaf Ürünleri İnternet Ürünleriyle Kıyaslanmamalı” “Esnaf Ürünleri İnternet Ürünleriyle Kıyaslanmamalı”

Lüleburgaz Belediyesi ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası iş birliği ile ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Trakya’da Sanayileşme ve Çevre’ sempozyumu düzenlendi.

Lüleburgaz Belediyesi ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası iş birliği ile düzenlenen ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Trakya’da Sanayileşme ve Çevre’ sempozyumu Trakya ve Lüleburgaz’ın yeraltı sularından hava kirliliğine, tarımsal alanların geleceğinden şehir planlamalarına kadar pek çok konu masaya yatırıldı.

Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi K. Budak Çal Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyumuna Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Pektaş, konuşmacılar MMO Edirne Şubesi’nden Dinçer Mete, Trakya Kalkınma Ajansı’ndan Dr. Ertuğ Güney, Doç. Dr. Duygu Boyraz, Prof. Belgin Elipek, Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Kenan Gören ve Selami Tezcan ile çevre sorunları konusuna duyarlılık gösteren dinleyiciler katıldı.

391696967_1631612407244477_7779275393760649577_n

Üç oturum halinde gerçekleşen sempozyumda ‘2024-2028 Trakya Taslak Bölge Planı, Lüleburgaz ve Çevresinde Tarımsal Alanların Tahribi, Ergene’nin Can Damarı Lüleburgaz Deresi, İklim Değişikliği Sürecinde Lüleburgaz ve Çevresinde Hava Kirliliği Kaynakları, Lüleburgaz ve Çevresinde Çevre Sorunları, Eskitaşlı Sırtı Bal Ormanı Nasıl Yapıldı?’ başlıklı konular ele alındı.

Sempozyumda ayrıca Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu sözcüsü Hakan Dedeoğlu, Turgutbey mevkiinde faaliyet gösteren, çevreye ve insan sağlığına büyük oranda zarar veren Asfalt Plent Tesisi hakkında bir sunum da gerçekleştirdi.

329d0ca5-c24b-4afb-a6ee-2445e86229d2

Ertaş da Katıldı

Lüleburgaz Yıldızlar Akademisinde düzenlenen Trakya’da Sanayileşme ve Çevre Sempozyumu’na Kırklareli Kent konseyi Başkanı Yasemin Ertaş katılım sağladı.

Ertaş yaptığı açıklamada; “ Sürecin son toplası 9-10-11 Kasımda Edirne’de gerçekleşecek. Çevre sorunları ve iklim krizi siyaset üstü bir mücadele olup, başta bilim insanları olmak üzere, siyasetçilerin, yerel yönetimlerin, merkezi yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve toplumun tüm dinamik kesimlerinin bir an önce uyum içerisinde birlikte harekete geçmesi ve kendi yetki alanları içinde somut adımlar atmaya başlaması dileğiyle” dedi. (Güfte Çanlı)

SEMPOZYUM 1