İlklerin Festivalinde Yapay Zekâ Tarafından Tasarlanan Afiş Kullanılacak İlklerin Festivalinde Yapay Zekâ Tarafından Tasarlanan Afiş Kullanılacak

Kişisel fotoğrafların sosyal medyada paylaşılmasının bazı olumsuz sonuçları olabiliyor. Veri ihlalleri nedeniyle fotoğraflar istenmeyen kişiler tarafından ele geçirilebiliyor ve kişisel bilgilerin açığa çıkması riski doğabiliyor. Sonrasında siber suçlular bu fotoğrafları kimlik hırsızlığı veya oltalama saldırıları için bilgi toplamak amacıyla kullanabiliyor. Fotoğraflara gömülü konum verileri, kullanıcının nerede olduğunu açığa çıkararak fiziksel güvenliği dahi tehlikeye atabiliyor.

Kullanıcılar sevdikleriyle fotoğraf paylaşmaktan kaçınmalarına dair farklı nedenler sunuyor. Türkiye’de insanların %60’ı özel hayatları hakkında kimsenin bilgi sahibi olmasını istemiyor. Her beş katılımcıdan biri (%19) fotoğraflardakigörünümünü beğenmiyor. %20’si partnerlerinin ortak fotoğraflarının herkese açık olarak paylaşılmasını istemediğini söylüyor (erkekler bu görüşü kadınlardan daha sık dile getiriyor). Türkiye’den ankete katılan her dört kişiden biri(%25) fotoğrafların herkese açık olarak paylaşılması halinde kendilerinin veya ilişkilerinin uğursuzluğa uğrayacağından korkuyor.

Kaspersky, sosyal ağlarda paylaşılan fotoğraflarınrisk oluşturmaması için şunları öneriyor:

·         Taranmış belgeler gibi gizli veriler içeren fotoğraflar yüklemeyin.

·         Hesabınız herkese açıksa, arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz hakkındaki bilgileri sosyal ağlarda paylaşmayın.

·         Sosyal ağlardaki gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Profilinizi gizli tutun ve sadece kişisel olarak tanıdığınız kişileri arkadaş olarak eklemeyi tercih edin.

·         Her hesap için güçlü ve farklı parolalar kullanın.Bunları periyodik olarak değiştirin ve parola oluşturmak ve saklamak için parola yöneticileri kullanın.

·         Platform izin veriyorsa iki aşamalı kimlik doğrulama kullanın.

·         Diğer kişiler hakkındaki verileri onların izni olmadan üçüncü kişilere aktarmayın. (Basın Bülteni)