Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Turgutbey köyü yolu üzerindeki asfalt şantiyesinin önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Hakan Dedeoğlu’nun da katılım gösterdiği, basın açıklamasında çevereye ve insan sağlığına zarar veren tesise tepki gösterildi.

Köy sakinlerinden Birol Topal tarafından okunan açıklamada şunlar kaydedildi; “Yıllarca çiftçilerin pancarlarını teslim ettiği Turgutbey Pancar Kantarı, bugünlerde çevreye zehir saçan asfalt plent tesisine ev sahipliği yapıyor. Trakya’da tarım topraklarının amaç dışı kullanılmasına tanık oluyoruz.

1. Derece koruma kararı alınmış Ergene Havzası’ndaki bu arazi ÇED gerekli değildir kararı ile birlikte, çevre katliamları konusunda sicili bozuk bu şirkete tahsis edildi. Bu izni veren devlet kurumları bu tesiste tarımdan, gıdadan ve insan sağlığından önemli nasıl bir kamu yararı görmüşlerdir?

Herkesin gözü önünde yaşanan bu doğa katliamının durdurulmasını beklerken tam tersine Lüleburgaz genelinde her türlü eylem Ağustos ayı boyunca yasaklandı.

Ayçiçeklerinden Elde Edilecek Yağlar İhtiyaç Sahiplerine Dağıtılacak Ayçiçeklerinden Elde Edilecek Yağlar İhtiyaç Sahiplerine Dağıtılacak

Zehirlenmek serbest, karşı çıkmak yasak. Mahkeme devam ediyor. Sesimiz ne kadar gür çıkarsa kazanmaya o kadar yakın oluruz” dedi. (Ferdi Kurtbayram)